Kütahya Valiliği: Rahatsızlanan 8 kişide siyanüre rastlanmadı

Kütahya Valiliği: Rahatsızlanan 8 kişide siyanüre rastlanmadı
Kütahya Valiliği, Dulkadir köyünde içme sularından etkilenerek rahatsızlanıp tedavi altına alınan 8 kişiye yapılan tahlillerde siyanür bulgusuna rastlanmadığını bildirdi.

Kütahya Valiliği, Dulkadir köyünde içme sularından etkilenerek rahatsızlanıp tedavi altına alınan 8 kişiye yapılan tahlillerde siyanür bulgusuna rastlanmadığını bildirdi.
Kütahya Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Aliköy beldesi, Dulkadir köyü, Karaağaç köyü, Gümüş köyü, Kızılcakaya köyü, Köprüören köyü ve Yoncalı Mahallesi'ndeki tüm içme ve kullanma sularından her gün İl Sağlık Müdürlüğü'nce, ayrıca yüzeysel sulardan da aynı bölge içerisinde numunelerin alındığı; sonuçlar Tarım İl Müdürlüğü tarafından değerlendirildiği, mevcut mevzuatlar yönünden insan, hayvan sağlığı ve bu bölgede yetişen her türlü tarım ürünlerini kesinlikle olumsuz etkileyecek kirletici bir unsura rastlanmadığı açıklandı.
Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: '13.06.2011 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğümüzün her gün aldığı izlem numuneleri neticesinde, Dulkadir köyünün şebeke suyunda siyanürden meydana gelen su kirliliği ve çevre kirliliği olayında da yukarıda belirtilen üç Müdürlüğümüz müştereken hareket etmiş, gerek köy kanalizasyon atığı ve gerekse burada bulunan yüzeysel sular, oluşturulan suni bir havuzda toplanmış, toplanan bu sular anında vidanjörlerle tesisin atık havuzlarına nakledilmiş ve doğaya karışması önlenmiştir.
Köy ana deposundaki ve köy içme suyu şebekesindeki sularda yine vidanjörlerle alınmış, ana depoda ve şebekedeki bütün sular tesisin atık havuzlarına nakledilmiş, köy ana deposu ve şebeke tesisatı da sökülerek enkazı Eti Gümüş'e ait atık havuzlarına atılmıştır. Bu olay neticesinde Dulkadir köyünde kendisini rahatsız hisseden 8 vatandaşımız Evliya Çelebi Devlet Hastanesi'nde gözlem altına alınmıştır. Hastalarımızın kan ve idrar analizlerinde siyanür zehirlenmesi ile ilgili bulguya rastlanmadığı için taburcu edilmişlerdir. Yukarıda açıklanan bütün bu tedbirler sonucunda yöre halkımızın ve tüm vatandaşlarımızın gerek içme sularını ve gerekse hayvansal ve bitkisel ürünleri gönül rahatlığıyla tüketmeleri konusunda emin olmaları hususu tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur.' Kaynak: Cihan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com