Kütahya ve 51 ilde “teşvik” uygulaması

Kütahya ve 51 ilde “teşvik” uygulaması
Yatırımcılar 31 Aralık 2012 tarihinde sona eren 5084 sayılı Teşvik Yasası’nın tekrar uzatılmasını bekliyordu ancak çıkmadı. Bunun yerine çıkartılan 5510 sayılı yeni teşvik kanunu ile 51 ilde teşvik geldi ancak destek yarıya düşürülmüş oldu.
5510 sayılı yeni Teşvik Kanunu, aralarında Kütahya’nın da olduğu 20 ilde 10 ve üzerinde sigortalı çalıştıran özel sektöre ait işyerlerinde 31 Aralık 2016’ya kadar, sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi bir düşük olan 16 ilde 31 Aralık 2017’ye kadar, daha düşük endekste bulunan 17 ilde ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar uygulanacak. 

Konuyla ilgili Akis Gazetesi’ne açıklama yapan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Murat Baş, yeni uygulamayı daha önce uygulanan 5084 sayılı ifade ediyor. Baş, “ 5084 sayılı Kanun asgari ücret üzerinden yaklaşık 200 TL gibi destek sağlıyordu. Yeni uygulamaya giren ve önceki gün Resmi Gazete’de yayınlanan 5510 sayılı Kanunda ile bu teşvik yaklaşık 110 TL’ye düşmüş oluyor” diyor.  Yeni uygulamanın Ocak 2013 döneminden itibaren geçerli olacağını belirten Baş, 10 ve üzeri sigortalı çalıştıran özel sektöre ait iş yerlerinin geçmiş ayları SGK’nın yayınlayacağı bir tebliğ ile hangi dönemde telafi  edileceğinin bildirileceğini vurguluyor.
 
Hükümetin, sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi dikkate alınarak belirlenen illerin sigorta primi işveren hissesi teşviki uygulanmak suretiyle üretim ve istihdam sağlamayı amaçlayan yeni uygulamasıyla 3 ayrı bölgede 2018 yılına kadar kademeli olarak uygulanacak.

Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, 10 ve üzerinde sigortalı çalıştıran özel sektöre ait işyerlerini kapsayan yeni uygulamadaki teşvik oranı şu şekilde aktarıldı, “Özel sektör işyerlerine, 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi kapsamında uygulanan malûllük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi işveren hissesinde beş puanlık prim teşvikine ilave olarak, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanmak üzere altı puan ilave edilmek suretiyle sigorta primi teşviki uygulanır.”
 
Karar, 10 ve üzerinde sigortalı çalıştıran özel sektöre ait iş yerlerini kapsayacak. Malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta pirimi işveren hissesininde 5 puanlık prim teşvikine ilave, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinde hesaplanmak üzere 6 puanlık ilave edilerek prim teşviki uygulanacak.

Bakanlar Kurulu kararına göre, teşvikin 31 Aralık 2016 tarihine kadar uygulanacağı iller şu şekilde: "Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Hatay, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Rize, Sivas, Trabzon ve Uşak". Teşvikin 31 Aralık 2017 tarihine kadar uygulanacağı iller de şu şekilde: "Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu,Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli ve Yozgat". 

Teşvik uygulamasının 31 Aralık 2018 tarihine kadar süreceği il ve ilçeler şu şekilde: "Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Bozcada ve Gökçeada". (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com