"Kütahya verdiği desteğin karşılığını alamıyor!.."

"Kütahya verdiği desteğin karşılığını alamıyor!.."
Antalya'da maliye çalışanları ile maç oyandıktan sonra Kütahya gelen Maliye Bakanı Mehmet Şişmek, yaptığı konuşmalarda Kütahya'nın sorunlarına değinmek yerine, ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklenmeyi tercih etti. KÜTSO Başkanı Nafi Güra

Antalya'da maliye çalışanları ile maç oyandıktan sonra Kütahya gelen Maliye Bakanı Mehmet Şişmek, yaptığı konuşmalarda Kütahya'nın sorunlarına değinmek yerine, ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklenmeyi tercih etti. KÜTSO Başkanı Nafi Güral ise yaptığı konuşmada her zaman AKP'ye destek veren Kütahya'ya hak ettiği hizmetin getirilmediğini bir kez daha hatırlattı.
GÜRAL: 'KÜTAHYA HAK ETTİĞİ DESTEĞİ ALAMIYOR'
Önceki gün Kütahya'da gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, valilik ve belediyeyi ziyaretinin ardından Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) tarafından düzenlenen 'Ülkemizde ve bölgemizde ekonomik gelişmeler' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı Nafi Güral, KÜTSO'da yaptığı konuşmada Kütahya'nın her zaman AKP'ye destek verdiğini ancak verilen bu desteklerin AKP tarafından tam anlamıyla karşılık görmediğini ifade etti. Eskişehir'in AKP'ye Kütahya kadar destek vermemesine rağmen hükümet tarafından gereken desteği fazlasıyla gördüğünü kaydeden Güral, Kütahya'nın birçok sorunun bulunduğunu bu sorunların hükümet tarafından giderilmesi gerektğini de sözlerine ekledi.

'TÜRKİYE'DE, 13 MİLYON YOKSUL VAR!'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 'Her aileye 600 TL maaş' sözünü eleştiren Bakan Mehmet Şimşek, siyasilerin yarışı vizyon üzerine yapması gerektiğini ifade etti. Türkiye'de hükümetlerin ortalama ömrünün 1,6 yıl olduğunu anımsatan Bakan Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Bizim önceliğimiz insan. İnsan rekabet gücü için çok önemli. Muhalefet bize karne veriyor. Onlara göre biz hesap yapmayı bilmiyoruz. Çıkıyorlar, 1972 yıllarından kalma bir yaklaşımla, 'Biz herkese maaş bağlayacağız' diyorlar. Türkiye'de, '13 milyon yoksul var' diyorlar. 'Her aileye en az 600 lira vereceğiz' diyorlar. 13 milyon yoksul varsa Türkiye'de, ortalama her aile de en az 4 kişiden oluşuyorsa, en az 3 -4 milyon yoksul aile demek. Varsayalım ki bu doğru. 4 milyon insana 600 lira maaş verirseniz, aylık 2 milyar 400 milyon lira. Bunu 12 ile çarparsak 78.8 milyar. Bu ülkenin geçmişte en büyük hatası popülizm olmuştur. Siyasilerin yarışı vizyon üzerine yapması lazım. Fakat geçmişte bu olmadı. Niye olmadı? Cumhuriyet'in kuruluşuyla 52 hükümet gelmiş. Bu hükümetlerin ömrü 1,6. yıl. Hükümetlerin ömrü ortalama 1,6 yıl olan ülkelerde vizyon üzerine yarış olur mu? Tabii ki olmaz' şeklinde konuştu.

'TÜRKİYE'DE VERGİ ORANLARI YÜKSEK DEĞİL'
Türkiye'de vergi oranlarının yüksek olduğu algısının yanlış olduğunu iddia eden Bakan Şimşek, konu ile ilgili şöyle konuştu:
'Türkiye'de şöyle bir algı var; vergiler çok yüksek. Kurumlar Vergisi yüzde 20 şu an itibarıyla. Avrupa'nın, OECD ülkelerinin en düşük oranlarından birisi. OECD'de biz 25. sıradaydık. Yüzde 20 makuldür. Bugün birçok Avrupa ülkesinde gelir vergisi yüzde 40-50. Asgari ücret üzerinden alınan gelir vergisini neredeyse yok denecek düzeye çektik. 4 çocuğu olup da eşi çalışmayandan sıfır vergi alıyoruz. En yüksek aldığımız, bekar olan asgari ücretliden yüzde 5 vergi alıyoruz. Yine KDV, dolaylı bir vergi. KDV oranı Türkiye'de maksimum yüzde 18'dir. Gıda maddelerinde yüzde birdir. Birçok üründe de yüzde 8'dir. Türkiye'de efektif KDV oranı yüzde 14 düzeyindedir. Bazı ürünlerde ÖTV vardır. Türkiye'de vergi yüksek algısı da buradan kaynaklanıyor. İmkanlar olunca onları da daha makul düzeye çekme çabasında olacağız. Ama bu ülkede vergi olabilmesi için önce birilerinin iş ve aş üretmesi lazım' diye konuştu.
Türkiye ekonomisine de değinen Şimşek, 'Geçmişte bu ülke 40 yıl çift haneli, bazen 3 haneli enflasyonla yaşadı. Enflasyonun yüzde 140'ları bulduğu yıllar var. Ama bugün Türkiye Temmuz 1970'ten bu yana en düşük enflasyon oranına sahiptir. Bugün Türkiye bütçesi sağlam kamu borç stoku Avrupa Birliği ortalamasının yarısından az olan bir ülke. Yani AB'de 27 tane ülke var, onların borç stokunun milli gelire oranıyla Türkiye'ninkini karşılaştırdığınız zaman biz onlardan iki kat daha iyiyiz. Geçen yıl Türkiye neredeyse Avrupa'nın 4-5 katı oranında fazla büyüdü' şeklinde konuştu.

'BEBEK ÖLÜMLERİ YÜZDE 25 ORANINDA AZALMIŞ'
Muhalefetin bazı söylemlerine de açıklık getirmek istediğini ifade eden Bakan Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:
'Bazen muhalefet diyor ki, 'Madem her şey bu kadar iyi. İnsani kalkınma endeksinde neden bu kadar geri?' Çok basit. Bunu ortaya koyanların anlaması için anlatacağım. Bu insani kalkınma endeksi 3 tane bileşenden oluşuyor. Birincisi kişi başı milli gelir ve bunda 3 kat bir ilerleme kaydetmişiz. İkinci bileşen de ortalama yaşam beklentisi. Yani doğuştan o ülkenin vatandaşları kaç yaşına kadar yaşıyor. Geçmişte bebek ölümleri çok olduğu için Türkiye'de ortalama yaşam beklentisi çok düşüktü. Fakat son 2003-2009 dönemde 3-4 yıl artırmışız ve bebek ölümleri yüzde 25 oranında azalmış. Neredeyse Avrupa seviyesine gelmişiz. Bunda da önemli ilerlemeler kaydetmişiz. Son olarak üçüncü bileşen ise, ki sorun burada, bir ülkede yaşayan bütün insanların ortalama okulda geçirdikleri yıldır. Bunu da ikiye ayırıyorlar. Okul çağında olanlar ve 25 yaş üzeri olanlar. Biz iktidara geldiğimizde 25 yaş üzeri herkes okul çağını geçmişti. Zamanında hükümetler eğitime yeterince önem vermediği için 25 yaş üstü nüfusumuzun ortalama yaşamları boyunca okulda geçirdikleri zaman 6.5 yıl. Tabii ki bu rakam dünyanın çok gerisinde. Ama onun altındaki yaş ortalamasında önemli ilerlemeler kaydetti. Şimdi 3 tane değişken var. Birinci kategoride 3'e katlamış, ikinci kategoride sınıf atlamış, üçüncü kategoride geçmişten kalan problem nedeniyle yerinde saymış.'
Konferans sonrası Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e KÜTSO Başkanı Nafi Güral ve Meclis Başkanı Nihat Delen tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com