Kütahya YGS'de 39. Oldu

Kütahya YGS'de 39. Oldu
11 Nisan'da gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklandı. YGS'ye Kütahya'dan 10 bin 985 aday katıldı. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavında (YGS) Kütahya 81 il arasında 39'uncu sırada yer aldı.

11 Nisan'da gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklandı. YGS'ye Kütahya'dan 10 bin 985 aday katıldı. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavında (YGS) Kütahya 81 il arasında 39'uncu sırada yer aldı.
Alınan bilgiye göre, ÖSYM Başkanlığınca yapılan sınava Kütahya'dan 10 bin 985 aday katıldı. Kütahya'dan YGS'ye katılan 10 bin 985 adayın YGS puan ortalaması 263.672 olduğu, 140 üstü puan alan aday sayısının 10 bin 307 kişi olduğu ve Kütahya genelinde yüzdelik başarı ortalamasının ise yüzde 93,83 olduğu açıklandı. Bu tabloya bakıldığında Kütahya'nın başrısın vasat olduğu gözlerden kazçmazken 39. sırada yer alması ise 81 ile arasında ortalarda bir başarı yakladığını gösteriyor.
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, YGS sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla YÖK'de basın toplantısı düzenledi.
Yarımağan'ın açıklamaları işe şöyle:
'42 adayın kural dışı davranış nedneiyle sınavı iptal edildi. Salona cep telefonuyla girmeye kalktılar. 5 aday yerine başkasını sokmaya çalıştı. Bu nedenle sınavı iptal oldu. Toplamda 133 adayın sınavı iptal edildi.14 bin 156 adayın sınavı hesaplanamadı. En az iki derste 0,5 puanı elde edemediler.
70 bin adayın puanı 140'dan küçük. 70 bin aday tercih hakkını kazanamadı. En az bir puanı 180 olan ve LYS'ye girmeye hak kazanan öğrenci sayısı 1 milyon 233 bin 585. Bu rakam beklediğimiz değerlerin biraz üzerindeBilgisayarla tespit edilen kopya taramalarında 69 adayın kopyası tespit edildi. Kopya çektiği testin puanı sıfırlandı. Bu şekilde tespit edilen kopyalarda kişinin sınavı iptal edilmiyor.Sınavdan sonra bir iki sorunun yanlış olduğu iddiaları ortaya atıldı. Sadece bir sorunun iptal edilmesi gerektiği anlaşıldı. O soru da bir matematik sorusuydu. Çift cevabı vardı. O soruya tüm adayalrın doğru cevap verdiği kabul edildi483 aday Türkçe'de, Fen bilimlerinde 143 aday tüm srouları doğru yanıtladı. Fen bilimleri testi adayların yarıdan fazlası tarafından boş bırakmıştır. Bu daha önceki sınavlarda da ratladığımız bir durum.Eğitim sistemimiz öğrencileri Fen Bilimleri'nde yeterince bilinçlendiremiyor veya öğrencilere sevdiremiyoruz. Aynı durum matematikte de var.
Puanı 140'ın üzerinde olan adaylar Meslek yüksek okullarını ve açıköğretim programlarını tercih edebilecek. 180'in üzerinde olanlar lisans programlarını tercih edebilecek ve LYS'ye de girebilecek. Türkçe testi adayların en başarılı olduğu alan. Bu sene adayların yüzde 45', kız, yüzde 55'i erkekti. Kızların oranı açısından oldukça iyi bir oran. Kızların yüzde 96.47'si, erkeklerin yüzde 69.57'si 140'ı geçti. Ortalama başarıda kızlar her zaman erkeklerden daha akıllı.Öğrenim durumuna göre sınav başarısında ise son sınıfta sınava girenlerin oranı yüzde 44. Eski mezunlardan sınava girenlerin oranı yüzde 31. Yüzde 16.92'si halen bir üniversitede okuyanlardan Okul türlerine göre sınav başarısında öğretmen liseleri, liseler ve meslek liselerinde; Yüzde 70'i lise kökenli. Başarı düzenyleri 140'ın üzerinde olanlar yüzde 90.79 Yüzde 70.25'i meslek lisesi çıkışlı. Başarı düzeyleri lise çıkışlı adaylara göre oldukça düşük. Sınava giren her 3 adaydan biri soruların yüzde 20'sini yapamıyor. En başarılı okul türleri askeri liseler, sosyal bilimler liseleri ve polis koleji. İlk 100 okul gurubu içine giren tek meslek lisesi astsubay hazırlama okulu. Otelcilik ve Turzim Meslek lisesi, kız meslek lisesi, özel akşam lisesi, ticaret meslek lisesi, endüstri meslek lisesi ve akşam lisesi. Bunlar da en başarısız okul türleri. 6 tane YGS'nin ortalamasına göre değerlendirme yaptım. En başarılı il Yalova. 6 sınavın 5'inde en başarılı il. İkinci il Kayseri. Aydın, sonra da Karaman, Denizli, Ankara, Nevşehir, Kırşehir, Antalya, Mersin. Karadeniz'den ve Kayseri'nin doğusundan il yok, İstanbul yok. İzmir 13., İstanbul 43. Erzurum ve Batman İstanbul'un önünde. Bu dikkat çeken bir durum.Birinci ilin puan ortalaması 242. 78. il Artvin. Puan ortalaması 218. Yani iller arasındaki puan farkı sadece 24. Bir sonraki ilimizde ise orada 10 puanlık bir fark var Şırnak, Hakkari ve Ardahan son 3'te. Bu arada bir eğitim sorunu var. Bu üç il kitleden 10 puan ayrılarak aşağıda yer alıyor.' şeklinde açıklamlarda bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com