Kütahya'da acı tablo!..

Kütahya'da acı tablo!..
Kütahya'da 2003- 2009 yılları arasında tam 5 bin 71 çift boşandı. Kütahya'da meydana gelen bu boşanma olayları 2007 yılından sonra sürekli artarak devam etti. Kütahya'da son dönemelerde işsizlik ve yoksulluğun arttığını belirten Psikolog Kamil

Kütahya'da 2003- 2009 yılları arasında tam 5 bin 71 çift boşandı. Kütahya'da meydana gelen bu boşanma olayları 2007 yılından sonra sürekli artarak devam etti. Kütahya'da son dönemelerde işsizlik ve yoksulluğun arttığını belirten Psikolog Kamil Yoşumaz, işsizlik ve yoksulluğun boşanmalarda etkili rol oynadığını; ancak bunun yanı sıra aile içi iletişimsizliğininde boşanmalarda etkili rol oynadığına dikkat çekerek;'Boşanmalar çözüm değil, kişi boşandıktan sonra bu sefer farklı sorunlar başlar' dedi.
YOŞUMAZ:'AİLE İÇİ İLETİŞİMSİZLİK BOŞANMALARDA ÇOK ETKİLİ'
Psikolog Kamil Yoşumaz, aile içi iletişimsizliğin çiftler üzerinde boşanmalarda etkili olduğunu kaydederek konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:
'Aileler arasındaki boşanmaların sebepleri arasında işsizlik ve yoksulluk var ancak önemli nedenlerden bir taneside aile içi iletişimsizliktir. Karı-koca arsında meydana gelen iletişimsizlik zamanla anlaşmazlığa dönüşebilmekte bu anlaşmazlıkların sonucunda boşanmalar meydana gelebiliyor.'
-6 YILDA 5 BİN ÇİFT BOŞANDI-
Kütahya'da; 2003'te 805 çift, 2004'de 682 çift, 2005'te 695 çift, 2006'da 608 çift, 2007'de 624 çift, 2008'de 735 çift ve 2009 yılında ne yazık ki meydana gelen şiddetli geçimsizlikten ötürü 811 çift Kütahya'da boşanmak zorunda kaldı.
YOŞUMAZ:'ÇİFTELER EMPATİ KURMALI'
Kamil Yoşumaz, çiftlerin birbirlerini anlayabilmeleri için mutlaka empati (kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyması) kurmaları gerektiğini belirterek; 'Çifteler empati kurdukları taktirde birbirlerini daha iyi anlayabilirler. Empati sayesinde çiftler arasındaki boşanma olayları azalabilir. Bize gelen hastalarda bu metodu uyguluyoruz. Çiftler birbirlerini olduğu gibi kabul ederlerse çiftler arsındaki sorunlarda bir o kadar azalır' dedi.
-BOŞANMALARIN SEBEBİ MADDİ İMKANSIZLIKLAR MI?-
Kütahya'da yaşanan boşanma olaylarını sorduğumuz Kütahyalı vatandaşlar son zamanlarda Dünya'da ve Türkiye'de meydana gelen ekonomik kriz nedeniyle işsizliğin arttığını ve bu durumun boşanma olaylarını da tetiklediğini dile getirerek konu ile ilgili çarpıcı tespitlerde bulundular.
Kütahyalı bazı vatandaşlar asgari ücretle çalıştıklarını ve zor geçindiklerini belirterek boşanmalarla ilgili şu tespitlerde bulundular:
'Çiftler arasında yaşanan boşanmaların en büyük sebebi bize göre işsizliktir. Baba asgari ücretle çalışarak evini nasıl geçindirsin. Asgari ücret 600 TL, ev kiraları da 200-600 TL arasında değişiyor. Bu kişi evini nasıl geçindirebilir. Çocuklarımıza ve eşlerimize insan onuruna yakışır bir yaşam sunamadığımız için aileler arasında ister istemez geçimsizlik başlıyor. Bu geçimsizlik bazen eşlerimiz tarafında bazen bizler tarafından tatlıya bağlanıyor. Ancak maddi sıkıntıların sürekli artmasından dolayı kavgalar artmaya başlıyor, kavgaların artmaya başlamasıyla birlikte aile içi huzursuzlukta artıyor. Bu gibi sebepeler aileler arasında kavgalara neden oluyor bu kavgalarda genelikle ne yazık ki boşanmalarla son bulmak zorunda kalıyor.' şeklinde maddi sıkıntıların boşanmalar üzerindeki duruma dikkat çektiler
YOŞUMAZ: 'BOŞANMAK ÇÖZÜM DEĞİL'
Çiftler arasında meydana gelen boşanma olaylarının da çözüm olmadığını vurgulayan Yoşumaz;'Çiftler birbirlerinden şikayetçi oldukları konulardan dolayı boşandıktan sonra bu sefer farklı sorunlar başlayacaktır. Dolayısıyla çiftler biz hemen boşanalım ve bütün sorunlarımızdan kurtulalım gibi bir düşünceye kapılmak yerine var olan sorunlarının çözümüne yönelik davranışlarda bulunmaları gerekir' dedi.

-ÜNİVERSİTE MEZUNUDA İLKOKUL MEZUNDA İŞSİZ GEZİYOR-
Boşanmaların yaklaşık yüzde 40'ı evliliğin ilk beş yılı içinde, yüzde 24'ü ise 16 yıl ve daha fazla süre evli olan çiftlerde gerçekleşti.
Kütahyalı vatandaşlar çok çarpıcı tespitlerde bulunarak şu açıklamalarda bulundular:
' Biz çocuk yapmaya korkar duruma geldik. Çünkü kendi geleceğimizi kurtaramadık ki çocuğumuzun geleceğini nasıl kurtaralım. Önceden herkes çocuğunu okutup iş güç sahibi yapabiliyordu şimdi okuyan da okumayanda boş boş geziyor. Bu ortamda tabiki boşanmalar artar '
- TÜRKİYE'DE BOŞANAN ÇİFT SAYISI 14 BİN 499 ARTTI-
Türkiye genelinde 2008 yılında 99 bin 663 çift boşanırken bu sayı geçen yıl 14 bin 499 artarak 114 bin 162'ye yükseldi. Boşanmaların en yüksek olduğu bölge binde 2,27 ile Ege Bölgesi olarak belirlendi.
Ege Bölgesi'ni binde 2,01 ile Batı Anadolu Bölgesi izlerken, kaba boşanma hızının en düşük olduğu bölgeler binde 0,58 ile Kuzeydoğu Anadolu, binde 0,59 ile Ortadoğu Anadolu Bölgeleri oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com