Kütahya'da ''Ah Kalbim'' projesi

Kütahya'da ''Ah Kalbim'' projesi
Kütahya'da, Acıbadem Eskişehir Hastanesine ait mobil araçta kalp sağlığı taramasına başlandı.

Kütahya'da, Acıbadem Eskişehir Hastanesine ait mobil araçta kalp sağlığı taramasına başlandı.
Alınan bilgiye göre, ''Ah Kalbim'' sloganıyla sosyal sorumluluk projesi başlatan Acıbadem Eskişehir Hastanesinin mobil aracı, İstanbul, Eskişehir ve Bilecik'ten sonra Kütahya'ya getirilerek, Azerbaycan Parkı'nda konuşlandırıldı.
Buraya gelen vatandaşların ilk olarak kalp grafiği çekiliyor, daha sonra vücut kitle endeksine bakılıp kan şekeri ve tansiyon ölçme işlemleri yapılıyor. Uzman hekim tarafından yapılan değerlendirme sonucu gerek görüldüğü takdirde hasta sağlık kuruluşuna yönlendiriliyor.
Projeyle vatandaşların kalp sağlığını korumak için yapılması gerekenleri anlatmak, erken teşhis ve yakın takibin önemine dikkati çekmek amaçlanıyor.
Kalp hastalıklarının dünyanın en önemli sağlık meselelerinden biri olduğunu ifade eden yetkililer, şunları kaydetti:
''Araştırmalara göre tüm dünyada her yıl 17 milyon, Türkiye'de ise 160 bin kişi kalp ve damar hastalıkları yüzünden hayatını kaybetmektedir. Acıbadem Sağlık Grubuna bağlı tüm hastane ve ayakta tedavi merkezlerinde ücretsiz dağıtılan 'Ah Kalbim' kitabı, kalp sağlığı ile bilinmesi gereken pek çok konuyu içeriyor. Kitapta, kalp sağlığı açısından anne karnındaki süreçten başlayarak bir ömür boyu dikkat edilmesi gerekenlerin yanı sıra hem çocuk hem de yetişkinlik döneminde sık görülen kalp damar hastalıkları ve tedavi yolları konusunda ayrıntılı bilgiler veriliyor. Sağlık tırımız Kütahya'ya gelerek vatandaşlarımıza ücretsiz sağlık hizmeti vermeye başladı. Sağlık tırımızda kan şekeri ölçüm cihazı, total kolesterol ölçüm cihazı, EKG ve medikal atık kutusu bulunuyor.''
Bir doktor, iki hemşire, bir hasta danışmanı ve idari personelin görev yaptığı tırın, 29 Eylüle kadar iki gün il merkezinde, iki gün ilçelerde hizmet vereceği kaydedildi.
4 günde 600 ile 800 arasında hastaya hizmet verilmesi beklenen tırda muayene olmak isteyenlerin, 444 55 44 numaralı telefondan randevu alabileceği belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com