''Kütahya'da alım ve satım çok canlı”

''Kütahya'da alım ve satım çok canlı”
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça ve İl Tarım Müdürü Bekir Gencer, Kütahya il merkezinde kurbanlık satış yeri olarak hizmet verilen hayvan pazarında incelemelerde bulundu.

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça ve İl Tarım Müdürü Bekir Gencer, Kütahya il merkezinde
kurbanlık satış yeri olarak hizmet verilen hayvan pazarında incelemelerde bulundu.

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça ve İl Tarım Müdürü Bekir Gencer, Kütahya il merkezinde kurbanlık satış yeri olarak hizmet verilen hayvan pazarında incelemelerde bulundu. İça, incelemeler sonrasında yaptığı açıklamada, kurbanlıklarla ilgili denetimlerin belediyenin yanı sıra İl Tarım ve İl Çevre Müdürlükleri, jandarma ve polis ekiplerince yürütüldüğünü bildirdi. Pazarda kurbanlık satışı yapan kişilerin geçen yıl hizmete giren pazarın fiziki durumundan memnuniyetlerini dile getirdiğini belirten İça, ''Kütahya'da alım ve satımın çok canlı olduğunu, büyük bir üretici kitlesinin burada bulunduğunu, tüketicilerin pazara rağbet ettiğini gözlemledik ve çok memnun olduk'' dedi. Gencer de Kurban Hizmetleri Komisyonunun aldığı kararla il merkezinde kurbanlık satışlarının sadece 30 dekar alanda kurulu hayvan pazarında yapıldığını söyledi. Buradan başka yerlerde kurbanlık satışının yasak olduğunu ifade eden Gencer, şöyle konuştu:
''Komisyon tarafından kurban kesim yerleri de belirlendi. İlde 45 özel, 8 resmi kesim yeri var. İnsanlarımızın daha nezih yerlerde hayvanlarını alıp kesebilmesi için il merkezi ve ilçe komisyonlarının aldığı tedbirlere herkesin uyması lazım. Olumsuz hareketlerden kaçınmalıyız. Açıkta ve çocukların önünde hayvanlarımızı kesmeyelim. Kütahya'nın girişi, Altıntaş Kavşağı, Tavşanlı-Domaniç Kavşağı, Gediz Abide mevkisi, Simav-Sındırgı kara yolu ve Hisarcık'ta zabıta ve kolluk kuvvetleriyle hayvan hareketlerini kontrol ediyoruz. Menşe şahadetnamesi ve bir yerden başka bir yere nakledilenlerde veteriner sağlık raporu bulunmayan hayvanların alınmaması gerekiyor. Buna çok dikkat edilmelidir.''
Gencer, kurbanlık alınırken şap aşısı yapılanların tercih edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com