Kütahyada Asit Eylemi

Kütahyada Asit Eylemi
Kütahya Şaphane'de özel bir firma tarafından işletilen alüminyum sülfat fabrikasına ek olarak üretim ünitesini kurulması çalışmalarını protesto eden vatandaşlar, ilçede yürüyüş yaptı.

Kütahya Şaphane'de özel bir firma tarafından işletilen alüminyum sülfat fabrikasına ek olarak üretim ünitesini kurulması çalışmalarını protesto eden vatandaşlar, ilçede yürüyüş yaptı.

Kütahya Şaphane'de özel bir firma tarafından işletilen alimünyum sülfat fabrikasına ek olarak üretim ünitesi kurulması çalışmalarını protesto eden vatandaşlar, şirketin şaphane temsilciliği önünde buluşarak protesto yürüyüşü yaptılar. 'Asit Fabrikasına Hayır' protesto etkinliği kapsamında grup, 'Çevreyi hor gören geleceği zor görür' , 'Geleceğimizi yok etmeyin' 'Şaphane yeşil kalsın' yazılı dövizler taşıyarak Şaphane ilçe sokaklarında yürüdü. Protestocular adına basın açıklaması yapan Kültür, Turizm ve
Çevre Derneği Başkanı Osman Kara, ilçede asit fabrikası kurulmasına karşı olduklarını belirterek, kurulması gündeme gelen sülfürik asit üretim tesisini istemediklerini söyledi. Osman Kara kişi ve kurumlarla bir sorunları bulunmadığını, sadece asit üretimine karşı olduklarını ifade ederek şunları söyledi:
'Bizler çevresinin yok olmaması adına uğraş veriyoruz. Kimseyle problemimiz yoktur. Bu olay kişisel bir tepki olarak algılanmamalıdır. Bizler geleceğimizin kararmaması için mücadele veriyoruz. 11 bin ton kiraz ve vişne üretimimizin zarar görmemesi için mücadele veriyoruz. Asit üretiminin ne kadar güvenli olursa olsun yöremize vereceği zararın ileride telafisi mümkün olmayan yaralar açabileceğini konuşmak bile istemiyoruz. Hem yatırım sadece bu alanda mı olmalıdır? Kiraz ve vişne entegre tesislerinin, süt ürünleri entegre tesislerinin ilçemiz adına daha isabetli ve çevreci yatırımlar olacağını düşünüyoruz. Yetkililerin bu konuda gelinen noktayı bir daha gözden geçirmelerini istiyoruz. Asit üretiminde ısrarcı olmanın ilçemize ve yöremize faydadan ziyade zarar getireceğini düşünüyoruz. Bu konudaki halkın tepkisi ve direncini artıracağının bilinmesini istiyoruz.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com