Kütahya'da basın açıklaması yapılmayacak yerler belirlendi

Kütahya'da basın açıklaması yapılmayacak yerler belirlendi
Kütahya Valiliği, basın açıklaması yapılmayacak yer ve basın açıklamasının nasıl yapılacağına dair esasları yayımladığı bir karar ile belirledi.

Karara göre basın açıklamaları kamu kurum ve kuruluşları, eğitim kurumları ve ibadethanelerde yapılamayacak. 

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, yayımlanan kararın amacının, Anayasanın 25'inci maddesinde belirtilen Düşünce ve Kanaat Hürriyeti, 26'ncı maddesinde Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti ve 34'üncü maddesinde Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı kapsamında gerçek ve tüzel kişilerce Kütahya il sınırları içerisinde yapılacak olan basın açıklamalarının kamu güvenliği ve genel asayiş açılarından yapılamayacağı yerleri belirtmek olduğu ifade edildi. Açıklamada, kararın kapsamı, hukuki dayanağı ve genel esasları hakkında bilgiler verildi.

Konuya ilişkin Kütahya Valiliği aracılığıyla İl Emniyet Müdürlüğünün internet sitesinde yer verilen açıklamada şu bilgiler paylaşıldı; 
“Kamuoyu oluşturmak amacıyla şiddet içermeyen, kamu düzenini bozmadan, makul sürede (en fazla iki saati geçmemek üzere) gürültü ve çevre kirliğine yol açmadan, yaya ve araç trafiğine engel olmayacak sayıda katılımla gerçekleştirilen yazılı veya sözlü açıklamalar basın açıklaması olarak değerlendirilecektir. Basın açıklaması yapmak amacıyla herhangi bir yerden başka bir yere kamu düzenini bozacak şekilde gösteri amaçlı toplu yürüyüş yapılamaz. Basın açıklamaları esnasında el ile taşınabilir megafon haricinde ses yükselten cihazlar kullanılamaz, bu amaçla sabit platform kurulamaz. Basın açıklaması ve benzer etkinliklerin yapılamayacağı yerler ise şöyle; kamu kurum ve kuruluşları ile bunların müştemilatları, eğitim kurumlan ve bunların müştemilatları, ibadethane ve müştemilatlarıdır.”

Bu karara uymayanların ise eylemleri başka bir suç teşkil etmiyorsa Kabahatler Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince cezalandırılacağı ifade edildi.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com