"Kütahya'da camiler ve din görevlileri haftası dolu dolu geçti"

"Kütahya'da camiler ve din görevlileri haftası dolu dolu geçti"
Müftü Mustafa Üskülüplü, Kütahya'da Camiler ve Din Görevlileri Haftasının bu yıl da dolu dolu geçtiğini söyledi.

Müftü Mustafa Üskülüplü, Kütahya'da Camiler ve Din Görevlileri Haftasının bu yıl da dolu dolu geçtiğini söyledi.
Camiler Haftasının 1986 Ekim ayının ilk haftasında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilk kez kutlanmaya başlandığını, daha sonra Camiler Haftası ifadesine Din Görevlileri ifadesinin de eklendiğini hatırlatan Mustafa Üskülüplü, camilerin Kabe'nin birer şubesi olduğunu aktardı.
Hagtanın Kütahya'da büyük çoykuyla kutlandığını ifade eden Müftü Mustafa Üskülüplü, 'Camiler bilmediklerimizi öğrendiğimiz, ilim ve tecrübelerimizi artırdığımız, çevremizi tanıdığımız, nefsimizi terbiye ettiğimiz mekanlardır. Aynı zamanda camilerimiz birer halk üniversitelerimizdir. Camiler çeşitli problemiz ve sosyal sıkıntılarımızı serinliğinde unuttuğumuz ve gerçek mutluluğu duyduğumuz manevi ortamımız olarak görülmelidir. Camiler, dargın insanların barıştığı, kin ve nefretlerin unutulduğu, yolcu ve misafirlerin ağırlandığı iyilik merkezleri olarak da görülmelidir. Camiler aynı zamanda vatanımızın tapu senetleridir. Dini ve milli kültürümüzün salt abideleri ve milletimizin var olma sebepleridir. Camiler tarihimizde ayrı düşünemeyeceğimiz yerlerimizin başında gelmektedir. Geçmişimizi zenginleştiren, geleceğimize ışık tutan estetik kaynaklarımızdır. Camilerimize sahip çıkalım, mabetlerimizi koruyalım. Çocuklarımıza cami sevgisini mutlaka aşılayalım. Camiler haftasının kabulündeki amaçların birisi de çocuklarımıza cami sevgisini aşılamak olmalıdır. Çocuklarımızın aynı zamanda camilerde ibadet etmelerini de sağlamalıyız. Çocuklarımızı korkutarak değil sevdirerek dini sevdirmeliyiz. Çocuklarımıza dini anlatırken onların mantığı üzerinden hareket etmeliyiz'dedi.
Müftü Üskülüplü, hafta sebebiyle bu yıl 'Cami-Çocuk Buluşması' ve 'Din Hizmetlerinde Gönüllülük' temaları ön plana çıkartıldığını kaydetti. Üskülüplü, Kütahya Müftülüğü olarak hafta boyunca konferans, plaket törenleri, ziyaretler ve açılışlar tertiplediklerini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com