Kütahya'da çiftçilere anız uyarısı

Kütahya'da çiftçilere anız uyarısı
Kütahya Tarım İl Müdürlüğü, anız ve kuru ot yakılmasının topraktaki organik maddeleri yok ettiğini bildirdi. Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, tarımsal üretimde birim alandan daha fazla ve kaliteli verim almak amacıyla üretim teknikleri ve makinel

 Kütahya Tarım İl Müdürlüğü, anız ve kuru ot yakılmasının topraktaki organik maddeleri yok ettiğini bildirdi.
Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, tarımsal üretimde birim alandan daha fazla ve kaliteli verim almak amacıyla üretim teknikleri ve makineli tarımda faaliyetlerin önemli ivme kazandığı belirtildi.
Verim artışının sürdürülebilirliğinin, doğaya zarar vermeyecek şekilde eldeki kaynakların bilinçli olarak kullanılmasıyla mümkün olduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Anız ve kuru ot yakılması ile topraktaki organik madde yok edilmektedir. Anız, toprak ile yağış ve rüzgar arasında bir sigorta görevi gördüğünden toprak işleme zamanına kadar tarlanın anızlı olarak kalması erozyonu önlemektedir. Anızların yakılması ülkemiz için büyük tehlike olan erozyonun artmasına sebep olarak tarlanın verimini düşürmektedir. Günümüzde anız yakılmasının sakıncalarından biri de orman yangınlarına neden olmasıdır. Bu tür girişimler neticesinde her yıl yüzlerce orman kül olmaktadır.
Hububat hasat döneminin yaklaşması nedeniyle olabilecek istenmeyen durumların meydana gelmemesi için anızlar yakılmamalıdır. Gerek Orman Yangınları Mücadele Komisyonu kararının ilgili maddesi, gerekse tebliğ hükümlerinin yerine getirilmesi sebebiyle yasaklama kararlarına uymayanlar hakkında ilgili kanun hükümlerince işlem yapılacaktır.''
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com