Kütahya'da çifte bayram

Kütahya'da çifte bayram
Kütahya’nın fethinin 939. yıldönümü, ilkbaharın başlangıcı olarak kabul edilen Hıdırellez’le birlikte kutlandı.

Kütahya’nın fethinin 939. yıldönümü, ilkbaharın başlangıcı olarak kabul edilen Hıdırellez’le birlikte kutlandı. Regülatör mesire alanında yapılan kutlamalar da piknik havasında geçti. 

Kütahya’nın fethinin 939. Yıldönümü ve bahar bayramı bu yıl ilk defa mesire alanında kutlandı. Kütahya merkeze bağlı Ağaçköy Mahallesi Regülatör Mesire alanında kutlanan çifte bayram kutlamaları saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Kütahya’nın tarihi ve Hıdırellez konulu konuşmayı Araştırmacı Yazar Mustafa Kalyon tarafından yapılırken günün anlamına ilişkin konuşmayı da İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez tarafından yapıldı.

Kütahya’nın Anadolu Selçuklu Devletini kuran Kutalmış oğlu Süleyman Şah döneminde bundan 939 yıl önce bir Hıdırellez günü fethedildiğini anımsatan İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, “1097 yılında tekrar Haçlıların istilasına uğrayan bölge 1233 yılında Selçuklu hükümdarı birinci Alaeddin Keykubat döneminde Kütahya fatihi olarak bilinen İmadettin Hezar Dinari tarafından yeniden fethedilmiş ve ebedi Türk yurdu olarak Selçuklu hakimiyetine girmiştir” dedi.

"HIDRELLEZ BEREKETİN SİMGİSİ"
Kütahya’nın tarihçesini anlatmaya devam eden Yeldemez, kentin 130 yıl Germiyanoğlu Beyliğine başkentlik yaptığını, şehrin 400 yıl da Anadolu beylerbeyliğinin merkezi olduğunu kaydetti. Kütahya’nın Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından sonra il olduğunu ve kadim bir medeniyetin müstesna bir şehri olduğunu da anlatan İl Kültür ve Turizm Müdürü, “Bu toprakları bizlere bırakan ecdadımızı bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” diye konuştu.

Hıdırellezin ülkemizde her yıl 6 Mayıs tarihinde kutlanan ve bolluk ve bereketin simgesi olduğuna dikkat çeken Zülkarni Yeldemez, “Bu gün Hızır ve İlyas Peygamberin yeryüzünde buluştukları gün olarak bilinmektedir. Hızır, özellikle bahar aylarında halkın arasında dolaşarak zor durumda kalanlara yardım eden, bolluk ve bereket dağıtan Allah katında ermiş bir kişi ya da peygamberdir” dedi.

Hızır’ın kimliğinin, yaşadığı yer ve zamanın belli olmadığını da anlatan Yeldemez, “Hızır, baharın baharla vücut bulan taze hayatın sembolüdür” ifadelerini kullandı.

Yeldemez son olarak da Kütahya’da Hıdırellez günü evlerin ve bedenlerin temizliğinin yapıldığını, güzel kokular ve güzel elbiselerin giyildiğini, temiz olmayan evlere Hızır’ın uğramayacağına inanıldığını da sözlerine ekledi.

Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeledemez’in konuşmalarının ardından törenlere katılan Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça ve Kütahya Valisi Kenan Çiftçi de sırasıyla birer konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından kutlamalar halk oyunları gösterileri, mehter takımı gösterileri ile devam ederken Kütahya Belediyesi tarafından vatandaşlara pilav, helva ve ayran ikramında bulunuldu.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com