Kütahya'da çilek festivali

Kütahya'da çilek festivali
Kütahya Kalkındırma, Yardımlaşma ve Koruma Derneği tarafından Demirciören köyünde düzenlenen Çilek Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

 Kütahya Kalkındırma, Yardımlaşma ve Koruma Derneği tarafından Demirciören köyünde düzenlenen Çilek Festivali renkli görüntülere sahne oldu. 

Üreticilere yem, makine ekipman ve sulama gibi önemli destekler verildiğini kaydeden Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, "İlimizin sulanabilir tarım arazisinin yüzde 14'ünü sulayabiliyoruz. Yapılan tesislerle beraber aşağı yukarı bu önümüzde ki yıl 2014 yılında inşaatı devam eden tesisler tamamlandığında 2 katına çıkacak demektir. Bu direk olarak çiftçimize yansıyacak en büyük yatırımlardan bir tanesidir. Yine 2007 yılından bu tarafa ilimizde çilek üretimi çok yok iken 2007 yılından bu tarafa gerek merkezi hükümet tarafından, gerek il özel idaresi, gerekse sosyal dayanışma vakıfları aracılığıyla aktarılan kaynakla 2007 yılında 600 dekar çilek bahçesi varken bugün itibariyle ilimiz genelinde 1400 dekara yakın bir çilek alanı meydana getirilmiş. Bu, bölgemizde ve ilimizde yaşayan çiftçi kardeşlerimize özellikle kırsal da yaşayan vatandaşlarımıza verilen önemin ve desteğin açık göstergesidir. Bizim tabi tarımla ilgili yaşadığımız sıkıntı şudur bunu da paylaşmamız lazım sizlerinde buradan gördüğüm kadarıyla tarım arazilerimiz maalesef çok küçük parçalı. İstediğimiz büyüklükte değil. 500 dekarın üstünde bir tane bizim tarım işletmemiz yok. Bu bizim tarım işletmelerimiz üçer dönüm, beşer dönüm miras yaptığımızda da her parçadan her kardeşimize birer tane veririz diye yaptığımız bir paylaşım düşüncemiz var. Artık bundan vazgeçmemiz gerekiyor. Bizim tarım alanlarının parçalanmadan bütün olarak daha rantabl, daha ekonomik biçimde kullanmamız gerekiyor. Biz eğer dünyada dünya tarımı ile özellikle girmeye aday olduğumuz Avrupa birliği ile rekabet edeceksek tarımla ilgili bu sorunları çözmemiz gerekiyor. Buna sizlerde gerek yasal düzenlemeler gerekse sizlerin uygulamalarıyla da buna destek olması gerekiyor ki bizim yaptığımız yatırımların semeresinin sonucunu alabilelim. Özellikle ilimiz de üretim itibariyle tarım ürünleri ağırlıklı. Ama biraz önce ifade ettiğim sulama ile beraber bizim ürün desenini değiştirmemiz gerekiyor. Sulama tesislerinin yaptığımız büyük bir alanda yüzde 15 civarı suyu kullanabiliyoruz. Bu nedenle bizim sulama tesisi yaptığımız alanlarda ki üretim alanı içindeki üretim deseninin tamamı sulu tarıma yönelik. Bu her yörenin ve toprağın özellikle tarım teşkilatımızla beraber çiftçilerimizin ve ziraat odalarımızın müşterek yapılacak çalışmalar neticesinde karar verilmesi gereken üretim desenine geçmemiz gerekiyor” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından defile ve halk oyunları gösterileri yapıldı.
Yapılan çilek festivalinde dereceye girenlere ödülleri Vali Şerif Yılmaz, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık ve protokol mensupları tarafından verildi.

Festival sonrasında köylülerle görüşerek onların istek ve arzularını dinleyen Vali Şerif Yılmaz, Demirciören sulama göletinde de incelemelerde bulunarak bilgiler aldı.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com