Kütahya'da çinicilerin ortak fiyat anlaşması

Kütahya'da çinicilerin ortak fiyat anlaşması
TARİHİN İLK TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ DİYE NİTELENDİRİLEN ''FİNCANCILAR ANLAŞMASI''NIN 1766 YILINDA İMZALANDIĞI KÜTAHYA'DA, ÇİNİ VE SERAMİK ÜRÜNLERİNİN FİYATLARI ESNAFIN ORTAK MUTABAKATIYLA BELİRLENECEK

TARİHİN İLK TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ DİYE NİTELENDİRİLEN ''FİNCANCILAR ANLAŞMASI''NIN 1766 YILINDA İMZALANDIĞI KÜTAHYA'DA, ÇİNİ VE SERAMİK ÜRÜNLERİNİN FİYATLARI ESNAFIN ORTAK MUTABAKATIYLA BELİRLENECEK

Tarihin ilk toplu iş sözleşmesi diye nitelendirilen ''Fincancılar Anlaşması''nın 1766 yılında imzalandığı Kütahya'da, çini ve seramik üretimiyle uğraşan yaklaşık 100 esnaf, ürünlerinin fiyatlarının ortak mutabakatlarıyla belirlenmesi için anlaştı.
Kütahya Çini ve Seramik Üreticileri ve Sanatkarları Derneği (KÜÇİSAD) Başkanı İbrahim Bilgin, Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğine (KÜTESOB) ait METEM Tesislerinde düzenlenen toplantıda, yaklaşık 100 çini ve seramik üreticisinin katılımıyla ürünlerinin hak ettiği değeri bulması için fiyatların belirlenmesinde ortak hareket etme kararı aldıklarını bildirdi.
Dünyada ilk toplu iş sözleşmesi olarak kabul eden Fincancılar Anlaşmasının üzerinden 245 yıl geçtiğini hatırlatan Bilgin, atalarından izinden giderek fiyatları ortak belirleyeceklerini söyledi. Ortak fiyat belirlenmesi konusunun 8 yıldır gündemde olduğunu ifade eden Bilgin, ''2003 yılında atılan adımın meyvelerini toplamaya başlıyoruz. Kütahyalı çiniciler artık birlik ve beraberlik içerisinde hareket edecek. Bundan sonra kimse belirlenen fiyatların altında satış yapamayacak'' dedi.
Kütahya Çiniciler, Fotoğrafçılar ve El Sanatları Odası Başkanı Sadık Erilbaylı ise ortak fiyat belirlenmesi kararının yanı sıra kayıt dışı çalışanlarla mücadeleye de başladıklarını anlattı. Hazırlanacak tarifeye bütün çinicilerin uymak zorunda olduğunu dile getiren Erilbaylı, aksi takdirde esnafa ağır yaptırımlar uygulanacağını kaydetti.
Konuşmaların ardından çini ve seramik ürünlerinin her yılın sonunda ortak belirlenmesini içeren taahhütname, Bilgin ve Erilbaylı tarafından imzalandı.
-FİNCANCILAR ANLAŞMASI-
Fincancılar Anlaşması ile ilgili tarihi kaynaklarda yer verilen bilgiye göre, 1766'da, Kütahya'da çini atölyelerinde çalışan fincancılar geçinemediklerinden yakınarak zamanın valisi Ali Paşa'ya başvurdu.
Ali Paşa'nın girişimi sonucu çini atölyeleri sahipleri ile çini işleyen kalfa ve çıraklar arasında 13 Temmuz 1766'da dünyanın ilk toplu iş sözleşmesi diye nitelendirilen metin imzalanarak yürürlüğe konuldu.
Anlaşma metnine şunlar yazıldı:
''Kalfalar, günde imal edecekleri 100 has fincan karşılığında 40 akçe alacaklar ve 150 fincan işleyecekler. Çıraklar günde 100 bayağı fincan ürettiklerinde 24 akçe alacaklar. Çıraklar, ustaların takdir ve tensibiyle kalfalığa geçer, ancak takdir görenler kalfa yevmiyesine hak kazanır. Fincan sırlama işinin tanesi 1 kuruştur. 100 fincanı perdahlayan kalfa ve çırağa 4 akçe ödül verilir. Toplu iş sözleşme koşullarına uymayan çırak ise ıslah edilir, ancak aynı suçu kalfa işlemişse ömür boyu kürek cezasına çarptırılır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com