Kütahya'da “Evliya Çelebi Yılı”

Kütahya'da  “Evliya Çelebi Yılı”
UNESCO tarafından 2011 yılının “Evliya Çelebi Yılı” ilan edilmesi nedeniyle Kütahya'da yapılacak olan Uluslararası nitelikte Evliya Çelebi Sempozyumunun ikinci toplantısı Vali Kenan Çiftçi başkanlığında gereçekleştirildi.

UNESCO tarafından 2011 yılının “Evliya Çelebi Yılı” ilan edilmesi nedeniyle Kütahya'da yapılacak olan Uluslararası nitelikte Evliya Çelebi Sempozyumunun ikinci toplantısı Vali Kenan Çiftçi başkanlığında gereçekleştirildi.
UNESCO tarafından 2011 yılının “Evliya Çelebi Yılı” ilan edilmesi münasebetiyle Kütahya'da 24-25-26 Mart 2011 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “Doğumunun 400. Yılında Uluslararası Evliya Çelebi Sempozyumu” na yaklaşık olarak 35 Bilim adamı davet edilecek. Kütahya Valisi Kenan Çiftçi başkanlığında Belediye Başkanı Mustafa İça, Vali Yardımcısı Mustafa İngenç ve düzenleme komitesi üyelerinin katılımı ile yapılan toplantıda bugüne kadar yapılan çalışmalar ve bundan sonra yapılacak olan çalışmalar değerlendirildi.
Kütahya Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada konu ile ilgili şu açıklamlarda bulunuldu:
'Gezdiği yerlerde toplumların yaşama düzenini ve özelliklerini yansıtan gözlemler yapmıştır. Evliya Çelebi b. Derviş Mehmed Zillî İstanbul'da Unkapanı'nda doğdu, 1682'de Mısır'dan dönerken yolda ya da İstanbul'da öldüğü sanılmaktadır. Babası Derviş Mehmed Zillî, sarayda kuyumcubaşıydı. Evliya Çelebi'nin ailesi Kütahya'dan gelip İstanbul'un Unkapanı yöresine yerleşmişti. İlköğrenimini özel olarak gördükten sonra bir süre medresede okudu, babasından tezhip, hat ve nakış öğrendi. Musiki ile ilgilendi. Kuran'ı ezberleyerek 'hafız' oldu. Enderuna alındı, dayısı Melek Ahmed Paşa'nın aracılığıyla Sultan IV. Murad'ın hizmetine girdi.
Seyahatname'nin bir özelliği de değişik yöre insanlarının yaşama biçimlerine, davranışlarına, tarımla ilgili çalışmalarından, süs takılarına, çalgılarına dek ayrıntılarıyla geniş yer vermesidir. Yapıtın kimi bölümlerinde, gezilen yörenin yönetiminden, eski ailelerinden, ileri gelen ünlü kişilerinden, şairlerinden, oyuncularından, çeşitli kademelerdeki görevlilerinden ayrıntılı biçimde söz edilir.
Evliya Çelebi'nin yapıtı dil bakımından da önemlidir. Yazar, gezdiği yerlerde geçen olayları, onlarla ilgili gözlemlerini aktarırken kullanılan sözcüklerden de örnekler verir. Bu örnekler, dil araştırmalarında, sözcüklerin kullanım ve yayılma alanını saptama bakımından yararlı olmuştur. Kimi yabancı kökenli sözcüklerin söyleniş biçimi halk ağzına göredir. Bu da dilci için bir yöre ağzının oluşumunu anlamaya yarar.
Evliya Çelebi'nin Seyahatname'si çok ün kazanmasına karşın, bilimsel bakımdan, geniş bir inceleme ve çalışma konusu yapılmamıştır.' şeklinde açıklamalara yer verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com