Kütahya'da, "Gedusi Risalesi" isimli esere ulaşıldı

Kütahya'da, "Gedusi Risalesi" isimli esere ulaşıldı
Gediz’li Araştırmacı Tarihçi Hüseyin Göksal, Gediz’in astronomi alimlerinden Muvakkit Süleyman Murad Efendi’nin “ Gedusi Risalesi “ isimli eserine ulaştığını açıkladı.

Uzun süreden beri bu konu üzerinde araştırmalar yaptığını belirten Hüseyin Göksal, “ İstanbul’da bir arkadaşım vasıtasıyla Murad Efendi’nin “ Gedusi Risalesi “ isimli eserine ulaştım. Bu eser 32 sahifeden ibaret olup, Mukantarat ilminden bahsetmektedir. Mukantarat, astronomide kullanılan aletlerden biridir. Eserinde bu aletin kullanımı ile ilgili detaylı bilgilerin yanında bu aletin kullanılması sonucunda elde edilen bulgular hakkında bir takım bilgiler verilmektedir. Eserin el yazması iki nüshası bilinmekte olup, birisi Ankara Milli Kütüphanede, diğeri ise Bosna- Hersek Gazi Hüsrev Kütüphanesinde bulunmaktadır. Şu anda elde edilen nüshası baskı eser olup el yazması değildir. Süleyman Murad Efendi ve Gediz’li diğer şahsiyetlerin eserlerini de ele geçirmek en büyük isteğim“ diye konuştu.

MUVAKKİT SÜLEYMAN MURAD EFENDİ KİMDİR?
Süleyman Murad Efendi 19. Yüzyıl astronomi alimlerinden ve muvakkitlerinden birisidir. Gediz’de yetişen ender alimlerdendir. Babasının ismi Ömer, dedesinin ismi ise Sadi’dir. Hayatı ve tahsili hakkında detaylı bilgiye sahip olunmamakla birlikte, kaleme almış olduğu eserlere bakılarak önemli bir astronomi alimi olduğu anlaşılmaktadır. 1859 yılında vefat etmiştir. Elimizde bulunmayan diğer eserleri; Mukantarat Risalesi (Risale-i Mukantarat), Risale-i Müsellesat, Risale-i Müceyyep ( El-Ceyb, Li’l- Ceyb ) ve İrtifa Risalesi (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com