Kütahya'da 'Genç Fikirler Güçlü Kadınlar' kampı

Kütahya'da 'Genç Fikirler Güçlü Kadınlar' kampı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından organize edilen "Genç Fikirler Güçlü Kadınlar" kampı Kütahya'da yapıldı.

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından organize edilen "Genç Fikirler Güçlü Kadınlar" kampı Kütahya'da yapıldı. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Intel ve KAGİDER tarafından geçtiğimiz aylarda gençleri Türkiye'nin sorunlarını ele almaya ve uygulanabilir çözümler üretmeye, kadınların farklı alanlarda karşılaştıkları problemlere yenilikçi çözüm önerileri geliştirmeye teşvik etmek amacıyla başlatılan "Genç Fikirler Güçlü Kadınlar" projesinin ilk Fikir Kampı, Kütahya'da gerçekleştirildi.

Intel Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Kurumsal ilişkiler Direktörü Ferruh Gürtaş konuşmasında ülkemizde kadınların eğitimden iş gücüne ve siyasete katılıma kadar birçok alanda erkeklerin gerisinde kaldığını hatırlatarak, “Türkiye istatistik Kurumu verilerine göre ülkemizde kadınların işgücüne katılımının yüzde 28 seviyelerinde, mecliste kadınların koltuk oranının ise yüzde 14 seviyesinde kaldı” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Özlem Bozkurt Gevrek, konuşmasında, "Bir ülkenin kalkınabilmesinin ve gelişmiş ülkeler arasında yerini alabilmesinin yolu, kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlendirilmesinden geçmektedir. Bugün dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında gösterilen ülkelerin hemen hepsinde kadınların ekonomik ve sosyal yaşama etkin bir şekilde katıldığı, bilgi teknolojilerini yoğun olarak kullandığı ve bunun sonucunda kadın istihdamının yüksek oranlara ulaştığı görülmektedir. Ülkemizde kadın-erkek eşitliğini sağlamak amacıyla yasal alanda yapılan değişiklikler ve bu konuda ulusal dokümanlarda yer verilen hedefler çok önemlidir. Ancak bu noktada vurgulanması gereken husus, yasal alanda yapılan bu düzenlemelerin yaşama geçirilmesi, kadın-erkek eşitliğinin toplumun bütün kesimleri, özellikle de genç nesiller tarafından anlaşılması, içselleştirilmesi ve benimsenmesidir. Bugün bilgisayar ve teknoloji alanında dünyanın en önemli firmalarından biri olan Intel ile kadınların ekonomik ve sosyal yaşamda daha güçlü bireyler olabilmesi için çalışmalar yürüten KAGİDER'in Bakanlığımız'la ortak bir çalışma yürütmesi ve bu bir araya gelmesi bu açıdan oldukça anlamlıdır. En az bunun kadar anlamlı olan bir diğer husus, bu çalışmaya gençlerimizin de dahil edilmesi yönünde gösterdiğimiz kararlılıktır. Bu çerçevede yaşanan sorunlara bir de genç kuşakların penceresinden bakmak ve onların katkısını alarak çözüm önerileri geliştirmek, çok değerli bir çalışma olacaktır" diye konuştu.

KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Güral Olgun da "Türkiye, 2023 hedefleri doğrultusunda dünyanın 10. büyük ekonomisi olmayı hedefleyen dinamik bir ülke. Ancak halen bu hedeflere ulaşmak için en büyük kaynağımızı, kadınların ve gençlerin gücünü yeterince kullanmıyoruz.Ülkemizde sadece 7 milyon kadın herhangi bir işte çalışıyor ve gelir elde ediyor. Kadınların ekonomik güçlenmesi eşitlik, adalet, gelişim ve kalkınmanın dinamosudur. Türkiye gençlerin ve kadınların sosyo-ekonomik güçlenmesine odaklanmak, tüm stratejik planlarda bu önceliği korumak zorundadır. Bu proje ile biz gençleri ve kadınları güçlendirmeyi, onları kendilerinin ve toplumun geleceğine dair söz sahibi yapmayı hedefliyoruz. Kadın güçlenmesi için gençlere kulak veriyoruz" dedi.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral ve Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça’dan sonra böyle bir organizasyonu düzenleyen KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Güral Olgun ve heyetine teşekkür ederek sözlerine başlayan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, “Kütahya ilklerin şehri, ilk olunca aslında dünya kazanıyor, ülke kazanıyor. Aslında bu projeden mütevellit çıkan sonuçlardan da bayanlarımız, kadınlarımız, kadın girişimcilerimiz çok şey kazanacaklar. Kütahya'da ilk borsa kurulduğunda belki çok az bir şeydi, şimdi Dünya ekonomisi borsalarda dönüyor. Kütahya’da ilk işçi anlaşması yapıldığında belki o zaman çok basit gibi görünüyordu ama şu anda bütün işçi anlaşmaları sendikalar üzerinden yapılıyor. Dünyada ilk çini müzesi Kütahya’da kurulduğunda belki çiniye garip bakılıyordu ama şu anda Dünyadaki müzelerde Çini yoksa eksik bir tarafı kalıyor" ifadelerini kullandı.

Kamp sonunda ortaya çıkan projelerin jüriye sunulmasının ardından, her üç başlıkta dereceye giren projeler için bir ödül töreni düzenlendi.

Toplantıya, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Belediye Başkanı Mustafa İça, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Özlem Bozkurt Gevrek, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülden Türktan, KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Güral Olgun, Kütahya Kadın Girişimciler İl Kurulu üyeleri (KAGİK) Intel Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz, Intel Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Kurumsal ilişkiler Direktörü Ferruh Gürtaş ve genç girişimci kadınlar katıldı. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com