Kütahya'da hastaya acısız ve ağrısız müdahale

Kütahya'da hastaya acısız ve ağrısız müdahale
Kütahya'da bir hastanın idrar torbasındaki kitle, Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde laparoskopik yöntemle acısız ve ağrısız bir şekilde çıkarıldı.

Şehirdeki bir kiremit fabrikasında işçi olarak çalışan 29 yaşındaki Adem Akpınar, yıllardır çektiği rahatsızlık sebebiyle Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Op. Dr. Burak İşler ve Doç. Dr. Şahin Kabay tarafından yapılan tetkiklerde, Akpınar'ın idrar torbasında bir kitle olduğu tespit edildi.

İdrar torbasındaki kitlelerin daha önce cerrahi müdahaleyle alındığı hastanede bu kez bir ilke imza atıldı. Doktorlar Kabay ve İşler, Adem Akpınar'a kitlenin
laporoskopik yöntemle (kitlenin hastanın göbek ve kasık gölgelerinden 1 santimetrelik delik açılarak çıkartılması) alınabileceğini ifade etti. Bu yöntemi kabul eden Akpınar'a, Kabay ve İşler tarafından 30 dakika süren bir müdahale yapıldı.

Yıllardır çektiğini ıstıraptan ağrısız ve acısız bir şekilde kurtulmanın sevincini yaşayan Adem Akpınar, "Doktorlarım benim hayatımı değiştirdi. Sağlık durumum çok iyi. Çocukluğumdan bu yana çektiğim rahatsızlıktan 30 dakikalık bir müdahale sonucu kurtuldum" dedi.

"HASTA KISA SÜREDE NORMALE DÖNÜYOR"

Adem Akpınar'ın bir gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edildiğini anlatan Doç. Dr. Şahin Kabay, "Hastamız karın bölgesindeki bir kitle sebebiyle hastanemizi başvurdu.

Yapılan tetkiklerde, hastamızın idrar torbasında bir kitle tespit ettik. Normal açık cerrahi düşünülürken hastamıza laparoskopik cerrahinin de olduğunu anlattık. Hastamızın bunu kabul etmesi üzerine kapalı ameliyatını yaptık. Açık cerrahide karnını açmamız gerekirken, laparoskopik yöntemle göbek altından ve kasığından girerek yaklaşık 1
santimetrelik delikten kitleyi çıkardık. Hastamız bir gün sonra taburcu olabilecek duruma geldi. Laparoskopik cerrahi, büyük merkezlerde ürolojik açıdan yeni yeni başlayan bir tedavi yöntemi. Kütahya'da bu tedaviyi ilk olarak bu hastamıza uyguladık. Bundan sonra da diğer hastalara uygulayacağız. Bu tedavinin avantajı, hastanın kısa sürede normale dönebilmesi. Herhangi bir ağrı çekmiyor. Hasta, kısa sürede hayat kalitesini yeniden kazanmış oluyor" ifadelerini kullandı.

"BU UYGULAMA OLMASIYDI HASTA AĞIR İŞTE ÇALIŞAMAZDI"

Op. Dr. Burak İşler de Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin tıbbın getirdiği yenilikleri uygulamaya çalıştığını dile getirerek, "Laparoskopik yöntemle tedavi ettiğimiz Adem Akpınar, ağır sanayide çalışıyor. Bu tip hastalar için en önemli husus, ameliyattan sonra işine dönebilmesi ve herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamasıdır. Hastanemizde daha önceleri idrar torbasındaki kitle açık batın cerrahi yöntemi ile yapılıyordu. Artık bundan sonra bu yöntem sayesinde
hastalarımızın ileri merkezlere gitmesine gerek kalmadı. Hastamız aynı gün yürümeye ve yemeğini yemeye başladı. Normal bir açık ameliyat yapsaydık bu hastamız bir hafta hastanemizde yatmak zorunda kalacaktı. Kan alınması ihtiyacı doğabilirdi. Ameliyat sonrası ağır bir işte çalışması mümkün olmayabilirdi. Ama laparoskopik yöntemle bunlar ortadan kalkmış oldu" şeklinde konuştu.

Akpınar, 24 saatlik müşahedenin ardından taburcu edildi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com