Kütahya'da hortum tehlikesi

Kütahya'da hortum tehlikesi
Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde saatteki hızı 95 kilometreye ulaşan hortumun 2 bin ağacı devirdiği belirtilirken Orman Bölge Müdürü Mahmut Aydın, “Felaketin Kütahya'ya doğru bir koridor şeklinde devam ettiğini gördük" dedi.

Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde saatteki hızı 95 kilometreye ulaşan hortumun 2 bin ağacı devirdiği belirtilirken Orman Bölge Müdürü Mahmut Aydın, “Felaketin Kütahya'ya doğru bir koridor şeklinde devam ettiğini gördük' dedi.

Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Kırka beldesi Erikli köyü yakınlarında saatteki hızı 95 kilometreye ulaşan hortum, ormanlık alanın büyük bir bölümüne hasar verdi. Hortum bazı ağaçları kökünden sökerken, bazı ağaçları da orta yerinden kırarak metrelerce uzağa fırlattı. Hortumdan önce yağan şiddetli bir dolunun ilçeye kadar olan bölgedeki ekili alanlara hasar verdiği belirtildi. İhbar üzerine bölgeye giden orman görevlileri, korkunç manzarayla karşılaştı. İlk belirlemelere göre yaklaşık 2 bin çam
ağacının devrildiği ya da kırıldığı tespit edildi.
Orman Bölge Müdürü Mahmut Aydın, afet bölgesinde incelemeler yaparak İşletme Müdürü Zeki Öztürk'ten bilgi aldı. Sert kışların olduğu bazı yıllarda kar kırığı denilen bu tür olayların olduğuna işaret eden Aydın, 'Ancak haziran ayında böyle bir afetle ilk kez karşılaşıyoruz. Bu kadar kuvvetli ve yıkıcı hortum bölgemizde görülen bir şey değil. Sahayı görünce gözlerimize inanamadık. Çoğu 90-100 yaşındaki karaçam ağaçlarının yanında 250 yaşındaki devasa çam ağaçlarından da birkaç tanesi devrilmiş. Hasar tespiti yapıyoruz. Yaklaşık bin 400 metreküp gelen 2 bin ağacımızı kaybettik. Felaketin Kütahya'ya doğru bir koridor şeklinde devam ettiğini gördük' dedi.
Yıkılan ve kırılan ağaçlarda kabuk böceği üreme tehlikesi olduğu için civar orman köylüleri tarafından hemen kesim ve boşaltma işlemine başlandığı açıklandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com