Kütahya'da Hüsn-i Hat sergisi

Kütahya'da Hüsn-i Hat sergisi
Hattat Mahmut Şahin'in, Kütahya Kültür ve Sanat Derneği'nde (KÜSAD) açtığı Hüsn-i Hat sergisi ziyaretçi akınına uğruyor.

Hattat Mahmut Şahin'in, Kütahya Kültür ve Sanat Derneği'nde (KÜSAD) açtığı Hüsn-i Hat sergisi ziyaretçi akınına uğruyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı da olan Şahin'in 24 eseri, Kütahyalılar'ın beğenisini sunuldu.
Açılış töreninde konuşan KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız, eserlerin kendisini çok etkilediğini belirtti. Yıldız, 25 Mart tarihine kadar açık kalacak olan sergiyi, tüm Kütahyalılar'ın gezmesini istedi.
Hattat Mahmut Şahin, hat sanatına ilginin her geçen gün attığını dile getirerek, "Hüsn-i Hat'ta ilginin artması, ilahi bir sanat olmasına bağlıdır. Bu milletin genlerinde olan bir sanattır. Bilhassa Müslüman Türklerin en zirve noktaya çıkardıkları bu sanatı yeni nesil merak edip öğrenmeye çalışıyor.Osmanlı döneminde erkek sanatı olan hattatlığa günümüzde kadınların daha çok ilgi gösterdiğini memnuniyetle görmekteyim" şeklinde konuştu.

MAHMUT ŞAHİN KİMDİR?
"Hattat Mahmut Şahin 14 Nisan 1973’te Almanya’nın Duisburg şehrinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1991-1993 yılları arasında Caferağa Medresesi’nde Hattat Aydın Ergün’den rik’a dersleri aldı. 1993-2002 yılları arasında Hekimoğlu Ali Paşa Camii’nde Hattat Hüseyin Kutlu’dan sülüs ve nesih meşk etti ve 2002’de sülüs-nesih yazı türlerinden icazet aldı. 2000-2004 yılları arasında Süleymaniye Kütüphanesi’nde Hattat Prof. Dr. Ali Alparslan’dan talik yazısını meşk etti ve 2004’te icazet aldı. Hattat Mahmut Şahin, Ali Alparslan Hoca'nın vasiyeti üzerine haftanın 3 günü Anadolu yollarından geçiriyor. Kocaeli, Bursa, Eskişehir ve Kütahya'daki Hüsn-i Hat sevdalılarına kalemini ve gönlünü açıyor. Şahin, 'malın zekatı kırkta bir, ilmin zekanı ise, yüzde yüzdür" deyip isteyenlere bu sanatı öğretiyor.Kemankeşlik (Okçuluk) Ebru, Tezhip, Edebiyat ve Sosyoloji alanında da bilgi sahibi olan Şahin, onlarca sergide yer alarak birçok kişisel sergi açtı."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com