Kütahya'da İşsizlik Azalıyor mu?

Kütahya'da İşsizlik Azalıyor mu?
İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMO), "Türkiye'nin sıkışan kentleri" başlıklı bir rapor ortaya koydu.

İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMO), 'Türkiye'nin sıkışan kentleri' başlıklı bir rapor ortaya koydu.
Raporda Türkiye'nin ihracatında ve milli gelirinde görülen artışa karşın işsizliği önlemede pek yol alamadığı vurgulandı. Aralarında Aydın, Samsun ve Erzurum gibi gözde kentlerin bulunduğu 20 ilde tehlike çanlarının çalmaya başladığı belirtildi. Ayrıca Kütahya, Manisa, Afyon ve Uşak'ta son verilere göre işsizliğin azaldığına da dikkat çekildi
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ortaya koyduğu oranların da göz önüne alındığı raporda şunlara denildi: '20 ilimizde istihdam edilenlerle işsiz kalanların toplamı anlamına gelen işgücü azaldı. Aynı şekilde iş olanakları da gerileyince istihdam edilenlerin sayısı düştü. Bu kentler için küresel kriz sadece tuz biber oldu, çünkü işsizlik 4 yıldır hem sayısal olarak hem de oransal açıdan sürekli tırmandı. Doğu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer alan Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt, Erzurum ve Erzincan'da istihdam oranı azaldı. İşsizlik dalgası Ege ve Karadeniz'e de uzandı. Bu bölgelerin gözde illerinden Aydın, Denizli, Muğla ile Samsun, Amasya, Tokat, Çorum ve Bayburt'ta işsizlik arttı.'
Rapora göre Manisa, Afyon, Kütahya ve Uşak'ta ise işsiz sayısı azalmış görünüyor. 2004 ile 2008 yılları arasında işgücünde önemli gerileme yaşayan üç il işsiz sayısını 3-4 bin kişilik istihdam yaratarak azaltsa da işsizlik oranı yüzde 7,6'dan yüzde 8,3'e çıktı. Trakya'da ise daha farklı bir durum ama benzer bir sonuç söz konusu. Yaratılan istihdam işgücündeki artışı karşılamaya yetmeyince işsizlik oranı yüzde 6,6'dan yüzde 11,2'ye çıktı. Üstelik TÜİK'in mart ayında açıklayacağı ve küresel krizin izlerini de taşıyacak yeni veriler henüz bu resmin içinde bulunmadığına dikkat çekildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com