Kütahya'da İşsizlik Geriliyor(muş)!..

Kütahya'da İşsizlik Geriliyor(muş)!..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye'de işsizliğin düştüğünü ifade ediyor. Ancak Kütahya genelinde işsizlik rakamları her geçen gün yukarıya doğru tırmanıyor. Bunun en somut örneği olarak işsizlik ve yoksulluktan dolayı Kütahya'nın son bir yıl içeri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye'de işsizliğin düştüğünü ifade ediyor. Ancak Kütahya genelinde işsizlik rakamları her geçen gün yukarıya doğru tırmanıyor. Bunun en somut örneği olarak işsizlik ve yoksulluktan dolayı Kütahya'nın son bir yıl içerisinde 100 bine yakın göç vermesi gösteriliyor. Kütahya İş-Kur Müdürlüğü'ne günde onlarca insan işsizlik nedeniyle başvururken, Türkiye genelinde ise eğitimli 3 milyon insan işsizlik sebebiyle umutlarını KPSS'ye bağlamış durumda. Akis Gazetesi olarak TÜİK verilerini Kütahyalı işsizlere ve Kütahya'nın esnafına sorduk.
Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre işsizlik oranı gerilemiş. Haziran döneminde işsizlik oranı yüzde 10,5'e gerilediği ve işsizlik oranının bir önceki yılın aynı döneminde yüzde 13 seviyesinde olduğu TÜİK tarafından belirtildi. Tarım dışı işsizliğin yüzde 13,4 genç nüfusta işsizlik oranının ise yüzde 19,1 olduğunu açıklayan Türkiye İstatistik Kurumunu, Hanehalkı İşgücü Araştırması, ''2010 Haziran Dönemi Sonuçlarına (Mayıs, Haziran, Temmuz 2010)'' göre, Türkiye'de kurumsal olmayan nüfus bir önceki yılın aynı dönemine göre 802 bin kişilik artış ile 71 milyon 307 bin kişiye, kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfus ise 859 bin kişi artarak 52 milyon 503 bin kişiye ulaştığını açıkladı.

'KÜTAHYALI İŞSİZLER OLARAK HER GÜN İŞ ARIYORUZ AMA...'
TÜİK verilerini Kütahyalı esnaflara ve işsizlere Akis Gazetesi olarak sorduğumuzda hiç te iç açıcı cevaplar alamadık.
Kütahyalı işsizler şu çarpıcı açıklamalarda bulundular:
'TÜİK bu araştırmayı nasıl yapmış tam olarak bilemiyoruz çünkü Türkiye'de işsizlik ve yoksulluğun her geçen gün arttığını görüyoruz ve bizzat kendimiz yaşıyoruz. Uzun yıllardan beridir Kütahya'da yaşıyoruz ancak son yıllarda meydana gelen işsizlik bundan 15-20 yıl önce yok denecek kadar azdı. Hergün iş aramaktan bıktık. İş buluyoruz iş sahibi bize 'size en fazla 500 TL verebilirim' diyor. Bu 500 TL'lik işte çalışmak zorunda kalıyoruz; ancak ev kiramız ise 350 TL şimde ben bu işte çalışıyorum diye işsizlik azalıyor mu halbuki ben açlıktan ölmemek için bu işte çalışıyorum TÜİK bunu biliyor mu acaba?' şeklinde Kütahya'da yaşanan işsizlik ve emek sömürüsüne dikkat çekttiler.

'ÜNİVERSİTE MEZUNU ASGARİ ÜCRETLE BİLE İŞ BULAMIYOR'
Kütahyalı esnaflarda TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarının gerçek hayatta yaşanan işsizliği tam olarak yansıtmadığını savunarak, Kütahya bazında işsizlik ve yoksulluğun hat safhada olduğuna dikkat çektiler.
Neredeyse her gün üç beş işsizin kendilerine çalışmak için başvurduğunu dile getiren esnaf; 'Her gün kapımızı çalışmak isteyen işsiz insanlarca çalınıyor. Bu işsizler içerisinde özellike eğitimli insanlar dikkatimizi çekiyor. Özellike üniversite mezunu arkadaşlar kendi alanları ile ilgili iş bulamadıklarından dolayı iş ayırmaksızın bize iş başvurusunda bulunuyor. Örneğin gıda mühendisi devlette kendi alanında çalışması gerekiyor ama bir markette veya yemek fabrikasında asgari ücretle çalışmak zorunda kalıyor. Bu da Türkiye'de yaşanan vahim işsizliği gözler önüne sermiyor mu?' şeklindeki ifadeleriyle, her geçen gün artan işsizlik gerçeğini gözler önüne seriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com