“Kütahya'da Kalp Sağlığı” paneli

“Kütahya'da Kalp Sağlığı” paneli
Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi, Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü'nün destekleri ile Kütahya Belediye Kültür Sarayaında “Kütahya'da Kalp Sağlığı”paneli düzenledi.

Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi, Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü'nün destekleri ile Kütahya Belediye Kültür Sarayaında “Kütahya'da Kalp Sağlığı”paneli düzenledi.
'İNSANLAR KALP HASTALIKLARI HAKKINDA YETERİNCE BİLGİ SAHİBİ DEĞİLLER'
“Kütahya'da Kalp Sağlığı” paneli açılış konuşmasını gerçekleştiren Evliya Çelebi hasatanesi Başhekimi İsmail Zehir, panelin düzenlenmesindeki amcın insanların kalp hastalıkları hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmalarını sağlmak ve Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi'nin kalp hastalıklarına yönelik tanı ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiler verdi.
Uzun yıllardır sağlık kurumlarının amacının ve vazifesinin hastalıkları tedavi etmekle sınırlı olduğu düşünülmüş ise de, günümüzde sağlık kurumlarının belli başlı 4 vazifesi olduğu kabul görmekte olduğunu belirten Zehir, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'1- Hastalıklardan korunmak için koruyucu sağlık hizmetleri sunulması, 2- Hastalıkların tedavi edilmesi, 3- Hastalık sonrası gelişen komplikasyonların önlenmesi ve tedavi edilmesi, 4- Sağlığı geliştirici hizmetlerin sunulması olarak sıralanmaktadır. Sağlık kurumlarının söz konusu vazifeleri doğrultusunda hastalıkların tedavi edilmesi, hastalık sonrası gelişen komplikasyonların önlenmesi ve tedavi edilmesine yönelik hizmetlerin sunulabilmesi ve Bakanlığımızın başlatmış olduğu Sağlıkta Dönüşüm Programının Kütahya'da gerçekleştirilebilmesi için hastanemiz, yeni hizmet binası ve yeni hizmet anlayışı ile çalışmalarına devam etmekte ve daha etkin, daha verimli ve ulaşılabilir sağlık hizmetleri verebilmek için çaba göstermektedir. Bunların dışında, sağlığın korunması ve sağlığın geliştirilmesi amaçlarına yönelik olarak da bu tip panellerle halkımıza faydalı olmaya çalışmaktayız.'
-HASTALANMADAN ÖNCE SAĞLIĞI KORUMAK GEREKİR-
Hastalıktan korunma ve sağlığı geliştirme hizmetlerinin, hastalığı tedavi etmekten daha kolay ve daha ekonomik olduğuna dikkat çeken Zehir, bunun için öncelikle sağlığa ilişkin konularda bilgilenmenin sağlanması ve daha sonra bu bilgilerin hayata yansıtılmalısının önemli olduğunu kaydetti.
Tüm vücut sağlığı için olduğu gibi kalp sağlığı için de daha sağlıklı beslenme ve daha aktif bir hayat tarzını alışkanlık haline getirilmesi grektiğini vurgulayan Zehir, konuşmasnı şöyle sürdürdü:
'Belli dönemlerde uygulanan zayıflama diyetleri ve yapılan spor aktivitelerinden ziyade sağlıklı beslenme ve sürekli spor anlayışının günün ve yaşamın tamamına yayılmalısı sağlanmalıdır. Bunun temin edilmesine yönelik olarak da toplumu bilinçlendirme çalışmalarımız devam edecektir.
Kalp hastalıklarının tanı ve tedavisi yönünde hastanemiz İlimizde öncü olmuştur.
2007 yılında EKO ve EFOR testi yapılmaya başlanılan hastanemizde, aynı yıl Sintigrafi hizmetinin de başlaması kalp hastalıklarının tanısını daha kolay hale getirmiştir. Kütahya'da ilk Anjiografi 2008 yılında hastanemizde yapılmış olup, halen ayda yaklaşık 100 hastaya Anjiografi yapılmaktadır. Yine 2008 yılının Kasım ayında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma hastanesinin koordinatörlüğünde Kütahya'da ilk açık kalp ameliyatı hastanemizde yapılmıştır. 2009 yılında bu ekibin desteği ile 6 açık kalp ameliyatı gerçekleştirilmiştir. Son 6 ayda hastanemiz Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlarınca ayda ortalama 10 açık kalp ameliyatı yapılmıştır. Hedefimiz; Hastanemizde yılda 120 ila 150 arası açık kalp ameliyatının gerçekleşmesidir.' şeklinde açıklamlarda bulundu.
'9 AY İÇİNDE 21 BİN HASTA HASTANEYE GİTMİŞ'
Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesinde halen 4 Kardiyoloji Uzmanı, 5 Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanının fiilen görev yaptığını anımsatan Zehir, 2010 yılı ilk 9 ayı içinde iki branşta 21 binin üzerinde hastanın muayene edildiğini, bin 600 hastanın yatarak tedavi edildiğini, 410 hastaya yoğun bakım hizmeti verildiğini, 814 hastaya anjiyo yapıldığını, 55 hastaya balon uygulandığını, 119 hastaya stent takıldığını ve 814 hastanın ise ameliyat edildiğini söyledi.
“Kütahya'da Kalp Sağlığı” panaline konuşmacı olarak Kütahya İl Sağlık Müdürü Kamil Türkmen, Evliya Çelebi Devlet Hastanesi Başhekimi İsmail Zehir, Op. Dr. Afşin Parspur, Op. Dr. İlker Tekin, Uz. Dr. Taner Şen, Uz. Dr. Celal Kilit, Uz. Dr. Taner Şen, Op. Dr. Ahmet Aksoy, Op. Dr. Selim Ayhan ve Op. Dr. Salih Eryılmaz katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com