Kütahya'da Kan Bağışı Kampanyası

Kütahya'da Kan Bağışı Kampanyası
Kütahya'da Sevgi Yolu'nda Kütahya Kızılay şubesi tarafından kan bağışı kampanyası yürütülüyor.

Kütahya'da Sevgi Yolu'nda Kütahya Kızılay şubesi tarafından kan bağışı kampanyası yürütülüyor.
Kütahya'da Sevgi Yolu'nda Kütahya Kızılay şubesi tarafından kan bağışı kampanyası yürütülüyor. 05 Nisan Pazartesi günü başlayan kan bağışı kampanyası 09 Nisan Cuma gününe kadar devam edecek. Kızılay yetkilileri, Cumhuriyet Caddesi'nde kurdukları çadırda kan bağışlarının kabulüne başladıklarını belirterek, kan vermek isteyen bütün vatandaşları Kızılay Çadırına beklediklerini vurguladılar. 9 Nisan'da mesai bitiminde sona erecek kampanyanın ilk gününde yaklaşık 50 kişinin kan bağışında bulunduğu yetkililer tarafından bildirildi. Kan bağışının kan bekleyen insanlar için çok önemli olduğunu vurgulayan Kızılay yetkilileri bütün vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.
Her yıl binlerce insanın, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybettiğini belirten yetkililer, buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 72 milyon insanın yaşadığı Türkiye'de yıllık kan bağış oranının, nüfusun %1'i kadar olduğunu ayrıca belirttiler. Yetkililer kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkilediğine dikkat çekerek :'Kan bağışı, kanı veren için de, alan için de kimi hayati unsurlar içeriyor ve dolayısıyla dikkat edilmesi gereken birçok önemli ayrıntıyı içinde barındırıyor'.
Kan vermenin insan vücudu için büyük faydaları olduğunu belirten Kütahya Şubesi Kızılay yetkilileri kan vermenin faydalarını ise şöyle açıkladılar:' Kan hücreleriniz yenilenir, Kan yapan organlarınız daha sık çalışır hale gelir, Sosyal sorumluluk ve ait olma hissini geliştirerek ruhsal olarak da rahatlarsınız, Genç hücreler dolaşıma katıldığı için, bağışıklık sistemi aktivitesi değişir.
Kanınızdaki yüksek yağ oranı düşebilir, Kalp krizi ihtimalini %90 oranında azalttığı ifade edilmektedir, Her kan bağışladığınızda, kan sayımı ve kanla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama testine tabi olursunuz'.
Kan bağışı yapmak isteyen bireylerin özelliklerini sıralayan uzmanlar:' Yaşı 18–65 arasında olanlar, Ağırlığı 50 kg üzerinde olanlar, Önemli bir sağlık sorunu olmayan, hemoglobin düzeyi normal olanlar, Kan merkezine kan vermek için geldiğinde yapılan muayenede sağlığı uygun olduğu tespit edilen herkes kan bağışında bulunabilir'.
Kan bağışında bulunmaması gereken insanların özelliklerini belirten yetkililer:'Muayenede 37,5 dereceden fazla vücut ısısı olanlar, Nabız atış sayısı dakikada 50'den az, 100'den fazla olanlar.Damardan uyuşturucu bağımlılığı olanlar, Pıhtılaşma faktör konsantresi ile tedavi olanlar, Son 24 saatte aşırı miktarda alkol alanlar, Cinsel yolla bulaşmış bir hastalık geçirenler ve geçirme riski yüksek cinsel tercihlerde bulunanlar, Soğuk algınlığı geçirenler şikayetlerinin kesilmesinden 3 gün sonra kan bağışı yapabilirler, Son 12 ay içinde; bulaşıcı sarılığı olan biri ile yakın teması olanlar' şeklinde kan bağşında bulunmaması gereken kişilerin özelliklerini sıraladılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com