Kütahya'da ''Kanuni Sultan Süleyman'ı anma etkinliği''

Kütahya'da ''Kanuni Sultan Süleyman'ı anma etkinliği''
Kütahya Kadın Platformu Derneğince, Kanuni Sultan Süleyman'ı anma etkinliği yapıldı. Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre, tarihçi ve yazar Talha Uğurluel, Belediye Kültür Sarayındaki etkinlikte yaptığı konuşmada, Kanuni Sultan Süleyman'ın, b

Kütahya Kadın Platformu Derneğince, Kanuni Sultan Süleyman'ı anma etkinliği yapıldı.
Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre, tarihçi ve yazar Talha Uğurluel, Belediye Kültür Sarayındaki etkinlikte yaptığı konuşmada, Kanuni Sultan Süleyman'ın, bir televizyon kanalında yayınlanan dizide Osmanlı hanedanına yakışmayan bir şekilde yansıtılmasının üzüntü verici olduğunu bildirdi.
Kanuni'nin, iddia edildiği gibi ''zevk ve sefahat içinde yaşamadığını'', dünyada bir denge unsuru olmak için uğraş verdiğini ifade eden Uğurluel, şunları kaydetti:
''O dönemdeki bir çok devlet başkanı tarafından bile saygı gören büyük bir padişahı ve ailesini, sarayda çeşitli entrikaların içinde yer almış gibi yansıtmak tarihe yapılan saygısızlıktır. Bazı tarihçilerin belgeleri yanlış yorumlaması nedeniyle bilgi kirliliği meydana gelmektedir. Tarih konusunda doğru kaynaklardan beslenmemiz gerekir. Özellikle yeni yetişen neslin doğru ve güvenilir kaynaklarla donatılması önemlidir. Ayrıca, Osmanlı'nın izlerinin bulunduğu çeşitli coğrafyaları gezip görmenizi tavsiye ederim. 18 yıl boyunca yatalak olan hasta çocuğuyla ilgilenmiş hayırsever bir annenin, sarayda çeşitli entrikalar çevirmek için ne kadar vakti olur? Bunu sizin takdirinize bırakıyorum.''
Daha sonra, Kanuni döneminde yapılan bir minyatürün çini karo üzerine işlenmesiyle oluşturulan eser, açık artırmayla 4 bin 600 liraya Özel Konuralp Eğitim Kurumlarına satıldı. Elde edilen gelirin, Kütahya Kadın Platformu Derneği tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak verileceği belirtildi.
Etkinliği, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Belediye Başkanı Mustafa İça, bazı daire müdürleri ve üst düzey yöneticilerin yanı sıra çok sayıda vatandaş izledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com