Kütahya'da kar nedeniyle aç kalan hayvanlar unutulmadı

Kütahya'da kar nedeniyle aç kalan hayvanlar unutulmadı
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, kar yağışının ardından aç kalan yaban hayvanları için ormanlık alanlara yiyecek bıraktı.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, kar yağışının ardından aç kalan yaban hayvanları için ormanlık alanlara yiyecek bıraktı.
Kütahya Orman Bölge Müdürü Kenan Eryiğit, yaptığı açıklamada, "Orman; içinde yaşayan ağacı, taşı-toprağı, her türlü bitki ve buralarda barınan hayvanlarıyla topyekûn bir ekosistem. Biz ormancılar, asli vazifelerimizden en başta geleninin tabiattaki kurulu bu dengenin bozulmamasını sağlamak olduğunun bilincindeyiz. Hayvansever doğa dostları tarafından çalışmalarımızın takdirle karşılanması da ayrıca bizi ziyadesiyle memnun etmektedir. Zor şartlarda yaşama mücadelesi veren canlılara destek çalışmalarımız devam edecektir" dedi.
Kışın çetin ve zorlu şartları sebebiyle ormanlık alanlarda yaşayan hayvanların gıda sıkıntısını en aza indirmek için başlattıkları çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü kaldeden Kenan Eryiğit, "Bu mevsimde yeterli besin bulamayan yaban hayvanlarının bitkilere doğrudan veya dolaylı olarak vereceği zararların da azaltılması amaçlandı. Örneğin; sincaplar, yeterli besin bulamadıklarında karın fazla olduğu şiddetli kışlarda çam ağaçlarının tomurcuklarında oldukça fazla zarar oluştururken, orman fareleri de kayın tohumlarını yiyerek ağaçlara zarar vermektedir. Kış yemlemesi ile; zor kış şartlarında yaban hayvanlarının hayatiyetlerini devam ettirmeleri ve ağaçlara zarar vermelerini azaltılmıştır. Gediz ve Emet Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri aç kalan kuşlar için ormanların belirli noktalarına yem bıraktılar. Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, araçlarına yükledikleri buğday, mısır, darı ve kepek ekmekten oluşan yemleri kuşların yoğun olarak yaşadığı ve yem bulmakta sıkıntı çekebilecekleri Emet ve Gediz ormanlarının belirli noktalarına bıraktı.Ayrıca Gediz ormanlarına 2011 yılında 167 adet kuş yuvası asılarak, kuşların yuvalanıp yavrulayabilecekleri ve çetin kış şartlarında yavrularını koruyabilecekleri evler oluşturmaya çalışıldı" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com