Kütahya'da kardeşlik zirvesi

Kütahya'da kardeşlik zirvesi
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Sosyal Sorumluluk Projeleri Birimi kardeş ülkeler olarak 'Kardeşlik Zirvesi' için ilk konferans 30 farklı ülkeden 200’e yakın yabancı öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projeleri Birimi Türkiye’de ilk defa üniversitede okuyan yabancı öğrencilerin katılımıyla “Kardeşlik Zirvesi” ilk konferansı yapıldı. Geniş katılımla 2015 yılında yapılacak “Kardeşlik Zirvesi” ilk konferansında öğrenciler kendi hazırladıkları video gösterisi ile konferans başladı.
Konferansa Dumlupınar Üniversitesi’nde öğrenim gören 30 farklı ülkeden 200’e yakın yabancı öğrenci, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Video gösterisinin ardından konferans rektör Prof.Dr.Ahmet Karaslan’ın konuşmasıyla devam etti. Konferansda yabancı ülkelerden öğrenim için gelen yabancı öğrencilerde konuşmalarında duygu ve düşüncelerinden bahsetti. Konuşmalar öğrenciler tarafından ilgiyle dinlendi.
Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Karaaslan düzenlenen kardeşlik zirvesi ile ilgili şunları söyledi: “Üniversitemiz 30 yabancı ülkeden gelen 160 üzerindeki öğrencimizi bir arada kardeşçe yaşayabilecekleri bir ortam hazırlamanın heyecanı içersinde sosyal sorumluluk projeleri koordinatörü arkadaşımın öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz bu faaliyetin önümüzdeki yıllarda artan bir şekilde devam edeceğini umuyoruz. Üniversitemiz bu yıldan başlamak üzere önümüzdeki yıllarda çok miktarda yabancı öğrenciyi üniversitemize getirmeyi planlamaktadır. Bu hem Türkiye için hemde dünyada sürüp gitmekte olan çatışmaların gerginliklerin azaltılması adına çok önemli bir gelecek vaat ediyor. Ben bu çabaların mutlaka başarıya erişeceğine inanıyorum. Çünkü hepimiz bu konuda son derece samimiyiz. Ve neticelerinin de güzel olacağına inanıyoruz.”
Yabancı öğrenciler düzenlenen etkinlikten memnun olduklarını ifade ederek, kendilerini yabancı hissetmediklerini söylediler.
Filistinli öğrenci Yazen Şabane, “Benim adım Yazen Şabane Filistinliyim. Kardeş ülkeler topluluğunda Arap ülkeleri temsilcisiyim. Aynı zamanda topluluğun genel sekreterliğini yapıyorum. Bizim bu kardeş ülkeler topluluğunda gerçekten bi faaliyetlerimiz var. Gerçekten kardeşliği sağlıyor yani. Biz bu topluluğa gelmeseydik diğer ülkelerdeki öğrenci ve insanları tanımazdık yani. İletişime irtibata geçiceğiz”dedi.
Dumlupınar Üniversitesi Kardeş Ülkeler Topluluk Lideri aynı zamanda Tıp Fakültesi Öğrencisi Afgan Nakibullah İbrahimi, “Biz Dumlupınar Üniversitesi’ndeki bütün yabancı öğrenciler, kardeş ülke öğrencileri olarak bir hedefimiz var, bir vizyonumuz var. Hedefimiz 2015 kardeşlik zirvesini oluşturmak. Türkiye genelindeki bütün kardeş ülke öğrencileri bir araya getirip, bir kardeşlik bağımızı canlandırmak adı altında ilk adımımızı atmış bulunmaktayız. Çok mutluyuz. 2015’e kadar istiyoruz ki biz bu sesimizi tüm Türkiye’ye duyuralım, gerekirse tüm dünyaya tüm insanlığı duyuralım. Artık bizim ihtiyacımız olan tek şey kardeşçe yaşamamızdır. Kardeşliktir” diye konuştu.
Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında kurulan Kardeş Ülkeler Topluluğu 2015 yılında tüm Türkiye’de öğrenim gören yabancı öğrencilerin katılacağı geniş katılımlı bir “Kardeşlik Zirvesi” yapılması planlanıyor. 
(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com