Kütahya'da konut satışları %8,22 arttı

Kütahya'da konut satışları %8,22 arttı
Türkiye İstatistik Kurumunun 2011 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki senenin aynı dönemine oranla konut satışlarının %8,22 arttığı belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumunun 2011 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki senenin aynı dönemine oranla konut satışlarının %8,22 arttığı belirtildi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın üçüncü çeyreğine (Temmuz-Ağustos-Eylül) ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, söz konusu dönemde ülke genelinde 101 bin 754 adet konut el değiştirdi.
Türkiye'de bu yılın üçüncü çeyreğinde konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,57 oranında artarken, bir önceki döneme göre yüzde 5,18 oranında düştü.
Konut satışları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21,57 artış, bir önceki döneme oranla da yüzde 5,18 oranında düşüş gösterdi. Bu yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre konut satışlarında tüm bölgelerde artış gerçekleşti. En çok artış gösteren bölgelerin başında yüzde 111,80 ile Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova bölgesi geldi. Bu bölgeyi yüzde 49,46 ile Zonguldak, Karabük, Bartın, yüzde 48,77 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, yüzde 45,96 ile Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye ve yüzde 41,36 ile Tekirdağ, Edirne, Kırklareli bölgeleri izledi. Konut satışlarında bir önceki döneme göre en yüksek artış yüzde 25,22 ile Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir bölgesinde gerçekleşti. Bir önceki döneme göre yüksek artış gösteren diğer bölgeler sırasıyla, yüzde 17,53 ile Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, yüzde 11,18 ile Konya, Karaman, yüzde 10,32 ile Kayseri, Sivas, Yozgat oldu.
Kütahya, Manisa, Afyonkarahisar ve Uşak illeri ise yüzde 8.22 oranında geçen yılın üçüncü çeğreğine oranla artık gösterdi.
Kütahya'daki konut satışları ile ilgili artış nedenlerini emlakçı Levent Sarıkaya gazetemize açıkladı : “Kütahya sisteminde öğrenci ağırlık bir yapı var. Yeni gelen öğrenci kardeşlerimizin yoğun talebi 1+1 üzerinde. Dolayısıyla yeni yapılmış olan binalarımızın ve bu satışa etki eden sektör aslında 1+1'lerin artışı. Bununla beraber, tayin vesair kadromuz 3+1'i daha az tercih etmesi ve kira getirisi noktasında 1+1'lerimizin daha yoğun talepli olmasından dolayı, 1+1'lerin satışı Kütahya geneli için söylüyoruz mutlaka sayıda artışı sağlamıştır.
Cüzi bedellerle daha uygun rakamlarla alınıp, kira getirilerinde normal dairelerinde yarışan bir sistem olması Kütahya'daki ağırlıklı etkenin bu olduğunu düşünüyoruz. Alım gücü meselesi çok önemli, 3+1'lerimize verilen bedelle 1+1'lerdeki bedellerimiz mutlaka çok daha farklı. Bu yüzden herkesin gayrimenkul alma talebinde ilk etken 1+1 özellikle bu yüzden bir artış olduğunu tahmin ediyoruz.” Şeklinde konutu.
Evi olmayıpta ev almak isteyen Kütahyalılar ise gelirlerinin ev almak için yeterli olmadığını, ancak devlet tarafından Toki gibi daha uygun ödemesi olan konutları alabileceklerini ifade ettiler. Haber: İ.BOZ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com