"Kütahya'da Muhalefet Var mı?"

"Kütahya'da Muhalefet Var mı?"
Kütahya'da su faturaları aracılığı ile alınan "Katı Atık" ücretlerini değerlendiren Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı A.İhsan Nazlı;"Anayasa'ya aykırı olan 'Katı Atık' parası uygulması derhal kaldırılmalıdır."Uyarıda bulundukları halde mu

Kütahya'da su faturaları aracılığı ile alınan 'Katı Atık' ücretlerini değerlendiren Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı A.İhsan Nazlı;'Anayasa'ya aykırı olan 'Katı Atık' parası uygulması derhal kaldırılmalıdır.'Uyarıda bulundukları halde muhalefet partilerinin neden sessiz kaldıklarına bir anlam veremediğini belirterek, muhalefet partilerini göreve çağırdı.

Kütahya'da su faturaları aracılığı ile alınan 'Katı Atık' ücretlerini değerlendiren Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı A.İhsan Nazlı;'Anayasa'ya aykırı olan 'Katı Atık' parası uygulaması derhal kaldırılmalıdır.'Uyarısında bulundukları halde muhalefet partilerinin neden sessiz kaldıklarına bir anlam veremediğini belirterek, muhalefet partilerini göreve çağırdı.
Nazlı, belediyelerin görevinin halka iyi ve ucuz hizmet götürmek olduğunu vurguladı ancak; Kütahya Belediyesi'nin bunun tam tersini yaptığını iddia etti. Yakında harcanan suya göre katı atık parasının da -böyle giderse- verilebileceğini belirten Nazlı, yapılan katı atık tesislerinin özelleştirme konusu olduğunu öne sürdü. AB'den gelen milyon avrolar ve vatandaşlardan toplanan milyon TL ile yapılan katı atık tesisinin özelleştirilmesiyle bu tesisin vatandaşa ne gibi getirisi olacağını soran Nazlı, bu konuda muhalefeti göreve çağırdı.
Kütahya Belediyesi'nin, Belediye Meclis kararıyla oldu bittiye getirerek su abonelerinden aylık 4 TL tahsil ettiğini hatırlatan Nazlı, bu durumun Anayasa'ya ve kanunlara aykırı olduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti:'Anayasa'nın 73'üncü maddesinde 'vergi, resim, harç ve benzeri malî yükümlükler kanunla konulur, değiştirilir ve kanunla kaldırılır.' Hükmü yer aldığı halde bu katı atık ücreleri bir vergi çeşiti değil midir? Kanun olamadan bu vergiyi nasıl vatandaşlardan almaya kendinde hak görüyorsun? Çevre Temizlik Vergisi halen uygulanmakta olup konutlardan su faturaları ile birlikte tahsil edilmektedir. O halde neden katı atık adı altında vatandaştan yeni vergiler alıyorsun?'
Malî kriz döneminde tüketicilerin temel itiyaçlarını bile karşılamakta zorlandığını belirten Nazlı, kamu idarelerinin ülke gerçeklerini görmezden gelerek yeni yükümlülüklerle tüketicin krizini artırıcı uygulamalarının ise asla kabul edilebilir bir uygulama olmadığını özellikle vurguladı.
Tüketiciler Birliği Kütahya Şube Başkanı Nazlı son olarak Kütahya Belediye Meclisi'nin aldığı kararın Tüketiciler Derneğine tebliğ edileceği gün İdari Mahkemeye dava açacaklarını da sözlerine ekledi.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com