Kütahya'da nevruz sevinci

Kütahya'da nevruz sevinci
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen Nevruz Bayramı kutlama etkinlikleri, Merkez Kampüste yapılan bir programla duyuruldu.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen Nevruz Bayramı kutlama etkinlikleri, Merkez Kampüste yapılan bir programla duyuruldu.

Vali Yardımcısı Haluk Saygı, Belediye Başkan Yardımcısı Nejat Özturhan, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı kutlama töreninde bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Güner Önce, yeniden dirilişin, tazelenişin sembolü olan Nevruz Bayramı'nın Orta Asya'dan Avrupa içlerine uzanan müşterek kültür coğrafyasında, yüzyıllardan bu yana aynı ruh ve heyecanla kutlandığını kaydederek, duygu ve düşüncelerini paylaştı. Sevgi, hoşgörü, karşılıklı saygı ve anlayışı benimseyen milletimizin, tarih boyunca birbirine sarsılmaz bağlarla kenetlendiğini, ortak sevinç umut ve kederleri paylaştığını ve geçmişten aldığı bu güçle geleceğe güvenle baktığını ifade eden Prof. Dr. Güner Önce, “Bu bilinçle sahip olduğumuz birikimin en iyi şekilde korunması ve yarınlara aktarılması hususunda hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir.
Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin Nevruz Bayramı'nı kutluyor, Nevruz'un huzur, barış ve mutluluğun egemen olduğu daha güzel günlerin başlangıcı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
Ardından söz alan DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emine Dingenç, “Türk Kültüründe Nevruz” konulu bir konuşma yaparak, katılımcılara bilgi verdi. Nevruz'un Türk dünyasında ortak kültürel değer olması yönüyle önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Emine Dingenç, Nevruz'un birden çok kültürde önem kazanıp, Türk kültüründe ve komşu kültürlerde kutlandığını belirtti.
Nevruz'un Türk kültüründe baharı yaşama sevincini, yenilenmeyi, uyanan doğa ile birlikte bolluk ve bereketi simgeleyen öğelerle dolu olduğunu kaydeden Dingenç, Orta Asya'dan gelip Anadolu'yu yurt tutan Türklerin, göç yollarında kültürleşme yoluyla bu değerleri Anadolu'ya taşıdıklarını anlattı.
Dumlupınar Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu'nun gösterileriyle renklenen törende, katılımcılara geleneksel nevruz şekeri dağıtıldı. Tören sonunda yakılan geleneksel nevruz ateşi etrafında toplanan katılımcılar, türküler eşliğinde ateş üstünden atlayarak, Nevruz şenliğine renk kattılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com