Kütahya'da Rahvan At Yarışları düzenlendi

Kütahya'da Rahvan At Yarışları düzenlendi
Kütahya Rahvan Atlı Spor Kulübü tarafından 6.sı düzenlenen Rahvan At Yarışları düzenlendi. Yarışmaya Türkiye’nin dört biryanından gelen 100’e yakın at katıldı.
Kütahya Rahvan Atlı Spor Kulübü tarafından düzenlenen Rahvan At Yarışları’nın  bu yıl 6.sı düzenlendi. Yarış öncesinde atlar yarış alanında gezindirilerek ısınmaları sağlandı. Yarış başlamadan yarışta kazaların yaşanmaması için dua edildi.
 
Rahvan At Yarışlarına Kütahyalılar yoğun ilgi gösterdi. Kültürümüzde yerli öz atlarımız olan rahvan aslında atın yürüme şeklinin adı. Atların yürüme şekli ata ismini de vermiş. Rahvan atlar uzun süre yol gidebilen atlar olarak biliniyor.
 
 Kütahya Rahvan Atlı Spor Kulüp Başkanı Birol Babanoğlu ata sporumuzun yaşatılması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaptığımız iş ata sporumuzu yaşatmaya çalışmak. Ve bunu Türkiye’nin her yerindeki arkadaşlarımıza çağrıda bulunduk. Kütahya’daki halkımızı da buraya davet ettik. Hepsi Allah razı olsun, hepsine teşekkür ederiz. İşte bu ata sporunu daha iyi yerlere götürmek için mücadele veriyoruz. Rahvan atı bir Osmanlı atıdır. Bizim atımızdır. Şimdiye kadar diğer atların altında ezildiğimizden ata sporumuzu öne çıkaramadık. Ama Kütahya Belediye Başkanımız Mustafa İça böyle bir saha yaptı bize. Bu sahada biz rahvan atı ırkı yakaladık. Kendimiz yetiştiriyoruz atlarımızı kendi taylarımızı da yarıştırıyoruz. Türkiye’de yeni ırk tayda söz sahibiyiz. Şu an 75-80 atımız var yarışan. Türkiye’nin 8-9 değişik illerinden ve ilçelerinden atlarımız geldi. Buraya da dışarıdan gelen at sahiplerine teşekkür ediyorum.”dedi.
 
Rahvan atlar birinci olabilmek için kıyasıya yarıştı. Bayrağı ilk alıp yarışmayı kazananların mutluluğu görülmeye değerdi.  Rahvan At Yetiştiricisi olan İsmail Yıldırım atçılığa gönül verdiklerini söyleyerek şunları söyledi: “Bu atçılığa gönül verenlerden biriyiz. Bu atlar bizim kendi öz atlarımız. Orta Asya’dan bu atlarla gelinmiş bunlar uzun yolculuk yapan atlar. Seferlere gitmişler, savaşlar gitmişler özellikleri bunlar. Bir İngiliz, bir Arap gibi kısa mesafede sürat yapmaz ama bu atlarla çok uzun yolculuklar yapılıyor. Biz bunu sürdürmek için elimizden geleni kendi öz malımızı, atalarımızdan gelen bir gelenek olarak gördüğümüzden dolayı bu yüzden bu işe gönül verdik. Maddi kazancı yok. Kendimiz masraf ediyoruz, araba tutuyoruz. Yarış yapılan yerlere yardım ediyoruz. Gençlere bir sürü yardımcı oluyoruz. Destek olmaya çalışıyoruz. Seviyoruz. Kumarı yok, bahisi yok, hiçbir şeyi yok. Sadece biz geleneksel atlarımızı, atalarımızın buraya kadar getirdiklerini daha yukarılara taşımaya çalışıyoruz.”dedi.
 
Yarışlara vatandaşların ilgisi yoğun oldu. Çoluk çocuk ailecek pek çok vatandaş yarışları izlemeye geldi.Yarışmalarda dereceye girenlere birincilik kupaları verildi.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com