Kütahya’da resim ve mozaik sergisi

Kütahya’da resim ve mozaik sergisi
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü ve Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji bölümünün birlikte organize ettiği, 'Seyitömer Geçmişin İzleri Karma Resim ve Mozaik Sergisi' törenle açıldı.

Açılışta konuşma yapan Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Doç.Dr Lale Altınkurt, arkeolojik kazıların 2006 yılından itibaren başladığını kaydederek Arkeoloji ve Resmin birleştiği sergi de emeği geçen öğretim elemanlarına ve öğrencilere teşekkür etti.
 
Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Nejat Bilgen, “2006 yılında üniversitemiz bünyesinde açılan Arkeoloji bölümümüzle bu noktalara ulaşacağımızı düşünemiyordum. Türkiye’nin resmi arkeolojik verilerin sergileyen ilk üniversiteyiz, bunu gerçekleştirdiğimizden dolayı çok gururlu ve mutluyuz. Seyitömer Kazı alanı kocaman bir arkeolojik kazı projesiyle bir eğitim öğretim müzesi halini aldı. Höyükten bulduklarımızla, yaklaşık 30’a yakın lisans, yüksek lisans hatta doktora öğrencisinin tezlerini yaptık. Çeşitli fakülte ve bölümlerle bilimsel işbirliği fırsatı yakaladık" diye konuştu.
 
Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ali Sarıkoyuncu da Seyitömer Höyük kazılarının üniversitenin isminin dünya çapında duyurulmasını sağladığını belirterek, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Prof.Dr. Nejat Bilgen, yapılan konuşmaların ardından sinevizyon gösterisi ile Seyitömer Höyüğü’nün katmanları ve Höyükte bulunan tarihi eserler hakkında ayrıntılı bilgi verdi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com