Kütahya'da Şed Kuşanma Töreni düzenlendi

Kütahya'da Şed Kuşanma Töreni düzenlendi
Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları dolayısıyla Kütahya'da yürüyüş ve şed kuşanma töreni düzenlendi.

Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları dolayısıyla Kütahya'da yürüyüş ve şed kuşanma töreni düzenlendi.
Etkinlikler, Zafer Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na, İl Kutlama Komitesi adına Vali Yardımcısı Metin Selçuk tarafından çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
Vali Yardımcısı Selçuk, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Toklu, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Erdal Yıldırım, Tarım İl Müdürü Bekir Gencer, İl Müftüsü Mustafa Üskülüplü, Kültür ve Turizm İl Müdürü Zülkarni Yeldemez, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO), Kütahya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KÜTESOB) ile esnaf temsilcilerinin yer aldığı kortej, törenin ardından Evliya Çelebi Mehteran Takımı eşliğinde Cumhuriyet Caddesi'nde yürüyüşe başladı.
KÜTSO Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Atakan, yürüyüşün sona erdiği Büyük Bedesten'deki törende, Ahiliğin, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu'da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi türlü meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını, iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenme olduğunu bildirdi.
''Kardeşim'' anlamına gelen ''Ahi'' sözcüğünü örgütün adı kabul eden bir anlayışın vizyonunun, ''Hep birlikte büyük hedeflere yürümek'' ilkesine dayandığını ifade eden Atakan, ''Hizmette mükemmellik, Ahiliğin varlık hedefidir'' dedi.
KÜTESOB Başkanı İbrahim Yiğit de Ahilikte önemli olanın, çalışmak, üretmek ve alın teriyle kazanmak olduğuna işaret ederek, ''Ahilik, insanlar arasında ayrım yapmaz'' diye konuştu.
Konuşmaların ardından Ahi Başkanı İsmail Hakkı Oğuz önderliğindeki grup, şed kuşanma törenini canlandırdı.
Ahilik Duası yaptırılmasından sonra hak sahiplerine ustalık belgelerinin verilmesiyle etkinlikler tamamlandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com