Kütahya'da "Silvikültür" tatbikatı yapıldı!

Kütahya'da "Silvikültür" tatbikatı yapıldı!
Gediz ve Simav Orman İşletme Müdürlüklerinde silvikültür tatbikatı yapıldı.Tatbikata Bölge Müdür Yardımcısı İbrahim Öztürk, Silvikültür Şube Müdürü Yaşar Duman, Gediz ve Simav Orman İşletme Müdürleri ile İşletme Müdür Yardımcıları, İşletme Şefleri ve Or

Gediz ve Simav
Orman İşletme Müdürlüklerinde silvikültür tatbikatı yapıldı.Tatbikata Bölge Müdür Yardımcısı İbrahim Öztürk, Silvikültür Şube Müdürü Yaşar Duman, Gediz ve Simav Orman İşletme Müdürleri ile İşletme Müdür Yardımcıları, İşletme Şefleri ve Orman Muhafaza Memurları katıldı.
Fidan üretimi, arazi hazırlığı, dikim teknikleri, kızılçamda seyreltme çalışmaları konuları uygulamalı olarak ele alındı. Fidanlıklarda fidan üretimi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar detaylı şekilde anlatılarak, tüplemede kullanılacak toprağın karışım özellikleri, torba boyutları, torbalara ekilecek olan tohum adetleri, fidan yastıklarının oluşturulması, sulama gibi konular hakkında detaylı bilgiler verildi. Dozerle toprak hazırlığı çalışmaları yerinde incelenerek, sürüm şekli ve teknikleri konusunda Operatörler, Orman Muhafaza Memurları ve İşletme Şefleri bilgilendirildi. Sürüm derinliğinin (60-80 cm) sık sık kontrol edilmesi gerektiği, toprağın tavda iken sürüm yapılmasının önemi, buna uyulmadığı takdirde toprağın istenilen kırıntılı bünyeye kavuşmayacağı ve yapılacak dikimlerde de başarı sağlanamayacağı vurgulandı.
Yamaç meyilinin %40 dan fazla olduğu arazi koşullarında eksvator kullanılması yada parçalı küçük alanlarda işçi ile teras yapılması, teras yapımı sırasında yan kazı ve düz kazı yapımında dikkat edilecek hususlar üzerinde duruldu. Dikilecek fidanların sağlıklı olanlarının seçilmesi, kök tuvaletlerinin tekniğine uygun şekilde yapılması, v.b konularda dikkat edilecek hususlar izah edildi.
Fidan dikimi konusunda dikkat edilecek hususlarda; rüzgârlı ve donlu günlerde dikim yapılmaması,
Fidanların kök boğazına kadar toprağa gömülmesi, çukur derinliğinin fidan kök boyundan fazla olması, kökler kıvrılmaması,fidanlar köke zarar vermeden sıkıştırılması, fidanların sökülmesi ile dikilmesi arasında geçen zaman çok kısa olması konuları uygulamalı olarak anlatıldı.
Kızılçam'da gençlikte seyreltme çalışmalarında; boy farklılaşmasının nasıl tespit edileceği, aralık-mesafe verme çalışması ve bonite de göre çalışmanın dozu, uygulamalı olarak gösterildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com