Kütahya'da sokaklar ''Yunuslar''a emanet

Kütahya'da sokaklar ''Yunuslar''a emanet
Kütahya Emniyet Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Yunus Timi, günün 24 saati olaylara kısa sürede müdahale edebilmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Kütahya Emniyet Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Yunus Timi, günün 24 saati olaylara kısa sürede müdahale edebilmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.
Müdürlüğün internet sitesinde verilen bilgiye göre, İzmir Motosikletli Polis Timleri Amirliğinde açılan yunus timleri kursunu başarıyla tamamlayan ve daha önce İzmir Emniyet Müdürlüğü Yunus biriminde çalışan deneyimli memurlarla 10 Nisan 2008'de Kütahya'da ''Yunuslar'' adıyla motosikletli polis timi kurularak faaliyete geçirildi.
Yunuslar yaz mevsiminde motosikletleri, kışın ise araçlarıyla vatandaşlara en iyi hizmeti vermeyi hedefliyor.
Yunuslar, kuruluş amaçları doğrultusunda halkın yoğun olduğu, taşıtların giremediği yerlerde, banka ve bankamatikler civarında kapkaç, yankesicilik, dolandırıcılık gibi olayları önlemek bu tür yerlerde oluşabilecek olaylara karşı hızlı bir şekilde müdahale etmek için çalışıyor.
Motosikletli polis timleri, kentte şimdiye kadar halkın yoğun olduğu bölgelerde rutin devriye görevini yaparken meydana gelen olaylara anında müdahale ederek birçok olayı büyümeden engelledi. Yapılan kontrollerde çeşitli suçlardan aranan kişiler ve çevreye rahatsızlık verenler yakalanarak, gerekli mercilere teslim edildi.
Vatandaşlarla yaptıkları görüşmelerde plakasız ve tescilsiz motosikletlerin egzozlarını da açarak gezip halkı rahatsız ettiği, bu tür motosikletleri kullananların 14 ile 20 yaşları arasında gençler olduğu, gençliğin verdiği heyecanla hem kendi hayatlarını hem de trafikteki diğer sürücü ve yayaların hayatlarını tehlikeye attıklarını tespit eden Yunuslar bunun üzerine motosiklet uygulamalarına da ağırlık vererek, çok sayıda plakasız ve tescilsiz motosikleti trafikten men etti.
Yunuslar, özellikle yaz aylarında cadde ve sokaklarda sayıları artan motosiklet sürücülerine şu önerilerde bulundu:
''Motosiklet sürücüsünün, kendi can güvenliği için trafik kurallarına uyan, öngörülü, çabuk karar verebilen, özgüvenli ve sabırlı olması gerekir. Kafanız sizin için önemli ve değerli ise lütfen kask takın. Aynalarınızın kör noktaları olduğu için hat değiştirmelerinden ve sollamalardan önce omuz üzerinden trafiğin akışına göre kontrolünüzü yapın. 50 ile 100 lira arasında alacağınız dizlik ve dirseklikler kaza anında belki de sizi kalıcı bir sakatlıktan ve binlerce lira hastane masrafından kurtaracaktır. Aldığınız önlemler sizi kazadan en hafif şekilde kurtulmanızı sağlayacaktır. Motosikletlerin şakası yoktur. Unutmayın; motosikleti ne kadar iyi kullanırsanız kullanın ve ne kadar korunursanız korunun, aslında motor üzerinde hiçbir korumanız yoktur.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com