Kütahya'da sondaj çalışmaları

Kütahya'da sondaj çalışmaları
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, ilde yürütülen sondaj çalışmalarında, 600 metre derinlikte 50 derece sıcaklığa sahip su kaynağı bulunmasının hedeflendiğini bildirdi.

Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, ilde yürütülen sondaj çalışmalarında, 600 metre derinlikte 50 derece sıcaklığa sahip su kaynağı bulunmasının hedeflendiğini bildirdi.
Kütahya-Tavşanlı karayolunun 13. kilometresi yakınındaki sondaj çalışmalarını inceleyerek yetkililerden bilgi alan Kocatepe, burada yaptığı açıklamada, İller Bankasının gerçekleştirdiği sondajda, 600 metre derinliğe inileceğini söyledi.
İller Bankası yetkilileriyle varılan mutabakat gereği iki ayrı yerde sondaj yapma kararı alındığını belirten Kocatepe, Yoncalı Kaplıcaları'nda 96 metre derinlikte saniyede 50 litre debi ve 38 derece sıcaklığa sahip su bulunduğunu anımsattı.
Kütahya-Tavşanlı karayolundaki sondaja devam edildiğini bildireh Vali Kocatepe, şöyle dedi:
''İller Bankası'nca yürütülen sondajdan, 600 metre derinlikte 50 derece sıcaklığa sahip suya ulaşılması hedefleniyor. Daha önce jeolojik etütler, jeo fizik çalışmalar yapıldı ve olumlu sonuç elde edildiği için sondaja başlandı. Burada termal suya ulaşma ihtimali çok yüksek. Buradan çıkacak suyu Yoncalı, Ilıca ve diğer termal merkezlerden farklı bir amaçla kullanmayı planlıyoruz. Yani yol güzergahında daha kapasiteli ve daha yüksek kalitede turistik hizmet sunmak üzere bu sondajı yapıyoruz.''
Kocatepe, iş adamı Mete Tetik tarafından Yoncalı Kaplıcaları'nda yapılması planlanan ve devre mülk sistemiyle işletilecek 1000 yatak kapasiteli tesis için de bir sondaj çalışması planlandığını kaydetti.
Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile bu konuda uzlaşmaya vardıklarını ifade eden Kocatepe, ''Bu sondajların hepsini MTA'dan izin alarak yapabiliyoruz. Gerekli jeolojik etütler yapıldıktan sonra sondaja izin veriliyor. Bir sondajın maliyeti 150 bin lirayı buluyor'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com