Kütahya'da staj yapıyorlar...

Kütahya'da staj yapıyorlar...
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) ile Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi arasında imzalanan protokol gereği Kütahya'da staj yapan 20 öğrenci, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi'yi makamında ziyaret

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) ile Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi arasında imzalanan protokol gereği Kütahya'da staj yapan 20 öğrenci, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi'yi makamında ziyaret etti.
Çiftçi, kabulünde yaptığı konuşmada, Türkçe Olimpiyatlarında 130'dan fazla ülkenin insanlarının Türkçe öğrendiğine tanıklık edildiğini söyledi.
Yaşayan, Türkçe konuşan ve birbirine yakın dillerde olan insanların sayısının fazla olduğunu ifade eden Çiftçi, şöyle konuştu:
''Türkiye, ekonomisi yükselen bir ülke. Şu anda 16'ncı olan ülkemiz son yapılan araştırmalara göre nüfus oranı baz alındığında ilk 10'a girdi. Avrupa ve çeşitli ülkelerde krizlerden bahsediliyor. Bunlar olurken Türkiye yüzde 11 büyüme gerçekleştiren bir ülke. Bu da Türkiye'nin gelecekte ekonomisiyle de çok güçlü bir ülke olacağını gösteriyor. Netice itibariyle hem iş imkanları hem de gelecekteki önemli ülkeler arasında Türkiye yer alıyor. Türkiye yer alınca da dilini de bilmek lazım. Bunu neden bilmek lazım? Birincisi, oradaki bilimsel gelişmeleri takip adına gerekli, ikincisi turizm rehberliğinde de araştırıldığında bunu görebilirsiniz.
Kütahya'yı tercih etmeniz büyük bir avantaj. Çünkü Kütahya tarih kokan bir şehir. İlk işçi anlaşmasının yapıldığı, ilk borsanın kurulduğu, Germiyanoğulları Beyliği'ne başkentlik yapmış, Osmanlı, Selçuklu ve Roma dönemlerinde önemli şehirlerden olan Kütahya'nın bilinmesi, geleceğinize yön verme açısından da önemli. Burada kadınların üzerinde bulunan elbiselerde o döneme ait kültürleri görebileceğinize inanıyorum. Cadde, sokak ve çarşısında gezerken o insanların üzerlerinde var olan asaleti ve yaşam duygusunu da burada tadacaksınız. Buradan alacağınız çok şey var.''
Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığına bağlı olarak 3 yıldır Ukrayna'da görev yaptığını bildiren DPÜ Öğretim Görevlisi ve Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi Müdürü Hacı Murat Arabacı ise bu öğrencilerin, Türkoloji ve Tarih bölümlerinde öğrenim gördüğünü kaydetti. Arabacı, geçen yıl 11 öğrenciyle gerçekleştirdikleri stajdaki öğrenci sayısını bu yıl 20'ye çıkardıklarını, staj gün sayısının ise 15 olduğu bilgisini verdi.
Vali Çiftçi, daha sonra öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com