Kütahya'da ''Tarla Günü''

Kütahya'da ''Tarla Günü''
Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce, Kızılcakaya köyünde muhtarlık tüzel kişiliği tarafından oluşturulan kapama örnek elma bahçe tesisinde ''Tarla Günü'' etkinliği yapıldı.

Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce, Kızılcakaya köyünde muhtarlık tüzel kişiliği tarafından oluşturulan kapama örnek elma bahçe tesisinde ''Tarla Günü'' etkinliği yapıldı.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, etkinlikte yaptığı konuşmada, bu yıl sadece merkez köylerde çiftçilere 36 bin meyve fidanı dağıttıklarını bildirdi.
Dağıtılan fidanlardan güzel bahçeler oluştuğunu görmekten mutluluk duyduklarını belirten Baydar, ''Nerede ne yapabiliriz, üreten bir toplum olmak için doğru ve tekniğine uygun daha fazla çiftçilerimize neler kazandırabiliriz, bunun çabası ve gayreti içerisindeyiz. Bizim çiftçimiz görerek yatırım yapıyor. Bu nedenle her bölgede en az bir örnek meyve bahçesi tesisi olması gerekiyor'' dedi.
Köy Muhtarı Süleyman Kutlu ise örnek meyve bahçesi tesisinin köy halkına kazandırılmasından dolayı yetkililere teşekkür ederek, çiftçilere yönelik tarımsal yatırımların devamını diledi.
Daha sonra, damla sulama yöntemiyle sulanacak kapama elma bahçesi gezilerek, çiftçilere meyvecilik hakkında teknik bilgiler verildi.
Etkinliğe, Kütahya Ziraat Odası Başkanı Ömer Demirtaş, SS Merkez Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Girgin, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün zirai teknik personeli ve köylüler katıldı.
-Tavşanlı'da havuç yetiştiriciliği-
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Tavşanlı'ya bağlı Kuruçay beldesinde, çiftçilerin talebi üzerine havuç yetiştiriciliği, hastalık ve zararlıları hakkında eğitim semineri düzenledi.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Baydar, seminerde, bölgede havuç yetiştiriciliği yapılması durumunda halkın gelir düzeyinin yükseleceğini, üretilen ürünün pazar sorununun olmayacağını söyledi.
Havucun organik boya sanayisinde de kullanıldığını belirten Baydar, Tavşanlı'da bölünmüş arazilerin birleştirilmesi ve sözleşmeli tarıma geçilmesi durumunda verimin artacağına inandığını kaydetti.
Müdürlüğün Sebze Üretim Bölüm Başkanı Dr. Sali Fidan, sulamanın yağmurlama sistemiyle yapılması, ilaçlama ve gübrelemenin tam ve eksiksiz uygulanması halinde dekarda 5 ton havuç alınabileceğini ifade etti.
Çiftçilerin sorularının da cevaplandırıldığı toplantıya, Tavşanlı Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Temel, Eskişehir Geçit Kuşağı Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanları ile çiftçiler katıldı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com