Kütahya'da üreticilere hayvancılık mevzuatı

Kütahya'da üreticilere hayvancılık mevzuatı
Kütahya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, yeni çıkan kanun çerçevesinde hayvan sahiplerinin alım, satım, ölüm ve doğum bildirimlerini 7 gün içinde bildirmek mecburiyetinde olduğu, aksi durmunda ise, 593 lira idari para cezası uygulana

Kütahya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, yeni çıkan kanun çerçevesinde hayvan sahiplerinin alım, satım, ölüm ve doğum bildirimlerini 7 gün içinde bildirmek mecburiyetinde olduğu, aksi durmunda ise, 593 lira idari para cezası uygulanacağını belirtti.
Üretecilerin küpe takılan sığır cinsi hayvanlarına ait pasaportları 14 gün içinde almak zorunda olduğu ifade eden Baydar, "Hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerimizi yakından ilgilendiren 'canlı hayvan ticareti yapan satıcıların çalışma ve denetlemesi ile İlgili usul ve esasları hakkındaki yönetmelik' yürürlülüğe girmiştir. İlimizde, merkez köy ve mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları ve targel personelinin de bulunduğu 102 kişinin katıldığı eğitim toplantısı düzenledik" dedi.
Baydar, yayımlanan yeni yönetmeliklerin getirdiği yeni uygulamaları, fırsatları ve yaptırımlarla ilgili yetiştiricileri bilgilendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Baydar, bu kapsamda tüm muhtarlara çiftçi mektupları gönderdiklerini, düzenlenen gece eğitimlerinde konu ile ilgili detaylı bilgi aktardıklarını ve tüm yetiştiricilere ulaşmak için 35 bin adet liflet ve 2 bin afiş hazırlattıklarını belirtti.
Müdür Baydar, şöyle konuştu: "Menşe şahadetnamesi uygulamadan artık kaldırılmıştır. Büyükbaş hayvanlar ilçe içi hareketlerinde 'Sığır Cinsi Hayvan Pasaportu' ile küçükbaş hayvanlar ise Koyun ve Keçi Türü Hayvanlara ait Nakil Belgesi' ile yapacaktır. İlçeler ve iller arası hayvan hareketleri mutlaka 'Veteriner Sağlık Raporu' ile yapılacaktır. Yetiştiricilerimiz bu sevk belgelerini sevk esnasında beraberinde bulundurmak zorundadır. Hayvan hareketlerinde gerekli belgeleri bulunmayan yetiştiricilerin hayvanlarının hayvan pazarlarına ve mezbaha kombinalarına girişlerine ve kesimlerine izin verilmeyecektir. Hayvanları için gerekli sevk belgeleri bulunmayan yetiştiricilere büyük baş hayvan başına 356 lira, küçükbaş hayvan başına 58 lira ve araç sahibine ise 1187 lira idari para cezası uygulanacaktır. Hayvanlarına aşı uygulatmak istemeyen hayvan sahiplerine 5 bin 937 lira idari para cezası uygulanacaktır. 31 Aralık 2013 tarihinden sonra gerekli belgelere sahip olmayan bakıcı, sürücü ve nakliyeciler ile onay belgesi almamış nakil araçlarıyla hayvan nakli yapılmasına müsaade edilmeyecek."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com