Kütahya'daki depremTürkiye'yi korkuttu

Kütahya'daki depremTürkiye'yi korkuttu
Kütahya'nın Simav İlçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem, başta istanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere çevre illerden de hissedildi. Kütahya Valiliğinden edinilen bilgiye göre depremde 2 kişinin öldüğü, 70'den fazla kişinin de yaralandığı öğre

Kütahya'nın Simav İlçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem, başta istanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere çevre illerden de hissedildi. Kütahya Valiliğinden edinilen bilgiye göre depremde 2 kişinin öldüğü, 70'den fazla kişinin de yaralandığı öğrenildi. Depremin siyanür barajını etkilemediği ifade edilirken, Başbakanlık, bölgeye acil 2 milyon TL. Acil yardım ödeneği ayırdı.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 23.15'te, merkez üssü Kütahya'nın Simav ilçesi olan 5.9 büyüklüğündeki depremin hissedildiği il ve ilçelerde vatandaşlar, evlerini terk ederek sokağa çıktı.
Bu arada, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumunun internet sitesindeki verilere göre, Türkiye'nin batı kesiminde meydana gelen depremin merkez üssünün, Kütahya'ya 77, Bursa'ya 121 ve Balıkesir'e 123 kilometre mesafede olduğu belirtildi.

-''HEMEN DEPREMDEN SONRA HAREKETE GEÇİLDİ, HERKESİN YARDIMINA ULAŞILDI''
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Simav'daki depremin hemen ardından harekete geçilip herkesin yardımına ulaşıldığını belirterek, ''Ülkemiz deprem kuşağında, depremle yaşamaya alışmamız gerekiyor'' dedi.
Eroğlu, sabaha karşı geldiği Simav'da, Anadolu Meslek ve Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde kurulan Kriz Merkezinde yetkililerden bilgi aldı.
Daha sonra açıklama yapan Eroğlu, herkese geçmiş olsun dileklerini ileterek, ''Ülkemiz deprem kuşağında, depremle yaşamaya alışmamız gerekiyor'' diye konuştu.
Merkez üssü Şenköy beldesi olan saat 23.19'da yaşanan 5.9 büyüklüğündeki depremde iki kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Eroğlu, ölenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına da baş sağlığı diledi.

-''DEPREM, SİYANÜR BARAJINI ETKİLER Mİ?''-

Eroğlu, bir gazetecinin, ''Deprem, siyanür barajını etkiler mi, olası bir siyanür sızıntısını tetikler mi?'' şeklindeki sorusunu ise şöyle yanıtladı:
''Deprem merkeziyle orasının arasında büyük bir mesafe var. Ayrıca biz orada bütün tedbirleri aldık. Ben şunu anlamakta çok zorlanıyorum. Olayın olduğu gün gecenin 02.00'sinde arkadaşlarımız orada bütün tedbirleri aldılar. 5'inci atık havuzu tamamlanana kadar arkadaşlarımız tarafından bütün tedbirler alındı. Biz okuyoruz, hatta hayret ediyorum. Bu numuneyi nereden, nasıl, kim aldı? Bu numuneyi almanın esasları vardır. Bazıları numune alıyor, çıkıyor, bangır bangır televizyonda beyanatlar veriyor. Yok 'siyanür karıştı', yok 'felaket olacak' falan. Bunların aslı astarı yok. Şu anda hiçbir tehlike yok. Depremden sonra da tekrar bakıldı. Herhangi bir tehlike olmadığını söylüyoruz. Ama illa ki tehlike olmasını isteyenler, arzu edenler varsa onlara söyleyeceğimiz bir şey yok. Biz vatandaşı korumak için her türlü tedbiri alırız, tehlikeli bir durum varsa da açıkça söyleriz.''

“İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİNİN RAPORUNA VE KENDİ YAPTIĞIM TESPİTLERE GÖRE, BİR GRAM ATIK DAHİ DIŞARIYA SIZMIŞ DEĞİL''
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya'daki siyanür barajındaki çökmeyle ilgili olarak, ''İstanbul Teknik Üniversitesinin raporuna ve kendi yaptığım tespitlere göre, bir gram atık dahi dışarıya sızmış değil'' dedi.
Eroğlu, Afyonkarahisar'ın Bayat ilçesindeki toplu açılış töreni öncesi düzenlediği basın toplantısında, siyanür barajındaki olayın hemen ardından görevlendirilen uzmanların ve yetkililerin gereken tedbirleri aldıklarını kaydetti.
Söz konusu tesiste üretimin durdurulduğunu ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:
''Bizim üzüldüğümüz konu şu; birileri buradan numune almış. Kim, nereden, nasıl, kimin izniyle almış, belli değil. Rastgele numune alınmaz. Numune almanın da esasları var. Numune alan kişinin imzası gerekir. Bu çevre mühendisliğidir. Birileri oradan 2 tane toprak, 5 su numunesi alıp, laboratuvara göndermiş. Su numunelerinin pet şişelere konulduğu görülmüş, üstelik mühürsüz. Isı koruma şartlarında ulaştırılmamış. Numuneleri bir vatandaşın laboratuvara ulaştırdığı anlaşılmış. Söz konusu odadan numunelerle ilgili raporları istedik. Oda bize raporları göndermedi. Bunları anlamakta çok zorlanıyorum. Bir şey varsa, devlet zaten orada. Bizim aldığımız numuneler de var. İstanbul Teknik Üniversitesinden bir heyet geldi. Bu konuyu bilen bir kişiyim. İki defa gittim. Orada toplantılar yaptık.''


-BAŞBAKANLIK KÜTAHYA'YA 2 MİLYON TL GÖNDERDİ-
Başbakanlık, dün gece meydana gelen depremin ardından acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla Kütahya Valiliği'ne 2 milyon TL acil yardım ödeneği gönderdi.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kütahya'da meydana gelen deprem sonrası İstanbul, İzmir, Bursa, Afyon, Uşak ve Kütahya illerinden bölgeye toplam 343 arama kurtarma, Sağlık ve Kızılay personeli, 50'si ambulans olmak üzere 83 araç ve 5 arama köpeği ulaştırıldığı belirtildi. Deprem nedeniyle Hüseyin Oran ve Halil Yıldırım isimli 2 vatandaşın Kütahya'da hayatını kaybettikleri belirtilen açıklamada, 27 kişilik ekip tarafından bölgede ön hasar tespit çalışmalarına başlandığı, çevre illerden destek amacıyla 15 personelin daha görevlendirildiği kaydedildi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Ejder Kaya'nın da deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak ve ihtiyaçları tespit etmek üzere bölgeye gittiği açıklandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com