“Kütahya'dakiler de yararlanacak”

“Kütahya'dakiler de yararlanacak”
Van depremi mağdurlarına maaş bağlanmasını da içeren, Emekli Sandığı ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, alt komisyona sevk edildi.

Van depremi mağdurlarına maaş bağlanmasını da içeren, Emekli Sandığı ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, alt komisyona sevk edildi.
TBMM
Bakan Çelik, Van depreminde hayatını kaybedenlerin aileleri ve sakat kalanlara aylık bağlanacağını, Kütahya'daki depremzedelerin de aynı imkandan yararlanmasının uygun olacağını düşündüklerini söyledi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Van depremi mağdurlarına maaş bağlanmasını da içeren Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ele alındı.
Tasarıya ilişkin bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Hükümetin, Van'da meydana gelen depremlerin ardından yaraların sarılması için tüm imkanlarını seferber ettiğini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak kendilerinin de depremzedelere yönelik çeşitli düzenlemeler yaptıklarını kaydetti.
Görüşülen tasarıyla da depremzedelere yönelik bir düzenlemeye gittiklerini belirten Çelik, tasarıda, depremde hayatını kaybedenlerin aileleri ile çalışamayacak derecede yaralananlara ölüm ve malullük aylığı bağlanması için gerekli olan 1800 gün sigortalılık şartını, 30 gün prim ödemeye indirdiklerini söyledi.
Bağkur'lular için de prim borcu olmama şartını aramayacaklarını anlatan Çelik, ''Böylece hayatını kaybedenlerin aileleri ve malul kalanlar olmak üzere binlerce kişiye aylık bağlanması mümkün hale gelmiş olacak. Van'ın yaralarını sarma gayreti içinde işverenlere, işçilere ve işsizlere sağladığımız imkanların yanında, ölenlerin yakınları ile sakat kalanlara da destek olma, tüm vatandaşlarımızın yaralarına merhem olmayı amaçlayan bir çalışmadır'' diye konuştu. Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen depremi anımsatan Çelik, bir önerge ile yapılacak değişiklikle, aynı kapsama bu bölgenin de alınmasını uygun bulduklarını söyledi.
Yapılan oylama sonucu tasarı alt komisyona sevk edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com