Kütahya'dan 68 ülkeye bor ihracatı

Kütahya'dan 68 ülkeye bor ihracatı
Kütahya'nın Emet ve Hisarcık ilçelerindeki tesislerde üretilen bor madeniyle borik asidin 68 ülkeye ihraç edildiği ve buralarda 400 yıl yetecek rezerv bulunduğu bildirildi.

Kütahya'nın Emet ve Hisarcık ilçelerindeki tesislerde üretilen bor madeniyle borik asidin 68 ülkeye ihraç edildiği ve buralarda 400 yıl yetecek rezerv bulunduğu bildirildi.
KÜTAHYA -Alınan bilgiye göre, sanayide kullanılan ve ''çağın madeni'' olarak nitelendirilen borun dünya rezervinin yaklaşık yüzde 70'i Türkiye'de, bunun yüzde 70'i de Emet'te bulunuyor.
Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Emet Bor İşletmesinin ürettiği bor ve borik asit, cam, seramik, tarım, izolasyon, demir çelik, deterjan, ilaç başta olmak üzere sanayinin 280 dalında kullanılıyor.
 Bor rezervinin 4 milyar tonu aştığı dünyada, yıllık bor tüketiminin 700 bin tonu bulduğu tahmin edilirken, Emet ve Hisarcık ilçelerinin 400 yıl yetecek rezerve sahip olduğu belirtildi.
Emet'te birkaç yıl öncesine kadar sadece ham bor üretimi yapılıyordu. Borik asit üretimi için inşa edilen fabrikanın da üç yıldır faaliyet göstermesiyle ilçede hem bor hem de borik asidin üretilip piyasaya sunulması sağlandı. Bunların 68 ülkeye ihraç edildiği belirtildi.
-BORİK ASİTTE HEDEF 2010 YILINDA 40 MİLYON DOLAR KAR-
    
Emet'teki borik asit fabrikasında günün 24 saati 800 personelle üretim yapılıyor.
Bor madeninden elde edilen borik asit, daha önce Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, Eti Maden İşletmelerinin tesislerinde üretiliyordu. Bu tesisin ekonomik ömrünü tamamlamasının ardından Emet'te 2002 yılında borik asit fabrikası kuruldu.
Yılda yaklaşık 130 bin ton borik asit üretilen fabrika, yurt içi ve yurt dışından gelen talepleri karşılayamayınca Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından ikinci fabrikanın kurulmasına karar verildi. Mevcut fabrikanın yanındaki alanda inşaatına başlanan tesiste, yıllık 100 bin ton borik asit kapasitesiyle 2010 yılında üretime başlanması hedefleniyor.
Geçen yıl net karı 20 milyon dolar olan borik asit fabrikasında bu yıla ait ürünün, büyük bölümü yurt dışına olmak üzere satıldığı kaydedildi. 2010 yılı siparişlerini şimdiden alan işletme, 130 bin tonluk borik asit üretiminin 100 bin tonunu yurt dışına ihraç edecek, kalanı ise iç piyasaya satılacak.
 60 milyon dolara mal olacak ikinci fabrikanın da üretime başlamasıyla yılda 240 bin ton borik asit üretilmesi planlanırken, 2010 yılında borik asitten 40 milyon dolar kar sağlanması hedefleniyor.
 -ELEKTRİK ENERJİSİNİ KENDİLERİ ÜRETİYOR-
Daha önce Likit Petrol Gazı (LPG) kullanılan tesislerde iki yıldan bu yana enerji ihtiyacı doğal gazdan karşılanıyor.
Borik asit üretimi için gereken elektrik enerjisi, fabrika tesislerinde işletme tarafından üretiliyor.
İki ünitesinden biri faaliyette olmasına rağmen 90 bin kilovat elektrik üretimi yapılan fabrikada, bunun 40 bin kilovatı işletmenin ihtiyacı için kullanılıyor. Kalan bölümü ise TEDAŞ'a satılıyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com