Kütahya'dan başlattı

Kütahya'dan başlattı
Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma (TEMA) Vakfınca erozyon ve çölleşme tehlikesine dikkati çekmek amacıyla düzenlenen Erozyonla Mücadele Haftası, Kütahya'da ''Toprağa Saygı Yürüyüşü'' ile başladı.

KÜTAHYA - Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma (TEMA) Vakfınca erozyon ve çölleşme tehlikesine dikkati çekmek amacıyla düzenlenen Erozyonla Mücadele Haftası, Kütahya'da ''Toprağa Saygı Yürüyüşü'' ile başladı.
Kütahya Vali Yardımcısı Ömer Eru, Belediye Başkanı Mustafa İça, TEMA Vakfı Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Doğan, TEMA Vakfı ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, üniversite, lise ve ilköğretim okulu öğrencileriyle vatandaşlardan oluşan yaklaşık bin kişi, ''Sevgi Yolu'' olarak adlandırılan Cumhuriyet Caddesi'ndeki Ziraat Bankası önünden yürüyüşe geçti.
Ellerinde ''Topraklarımız yele, sele, ele gitmesin'', ''Toprak yoksa yaşam yoktur'', ''Toplumsal barış topraktan gelecektir'' yazılı pankartlar taşıyan gruptakilerin cadde boyunca devam eden yürüyüşü, Zafer Meydanı'ndaki Valilik önünde sona erdi. Yürüyüş sırasında vatandaşlara meşe palamutları dağıtıldı.
Prof. Dr. Doğan'ın Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı söylendi.
Prof. Dr. Doğan, burada yaptığı konuşmada, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, ''Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır'' sözünü anımsatarak, şunları söyledi:
''TEMA, bu naçiz vücudun toprak oluşunu erozyonla kaybetmemek için buradadır. Bu yılki sloganlarımız üç noktada toplanacaktır.
Bunlardan biri, 'Ovalarımız tarımsal SİT alanı olsun' şeklindedir. Bu, o güzel ovaların fabrika, yerleşim alanı, herhangi bir biçimde amacı dışında kullanılmaması demektir.
'Toprak ve suyumuzu koruyacak, kollayacak ve onun üzerine gerekeni yapacak olan bir teşkilat kurulsun' diyoruz. Bu teşkilat önce Toprak Su, sonra Köy Hizmetleriydi, sonra o da kayboldu. Onun da mutlaka kurulması gerektiğine inanıyoruz. Diğer sloganımız ise TEMA'nın büyük katkılarıyla çıkarılan Toprak Yasası'nın sadece 5 ve 13'üncü maddeleri değil, tüm maddelerinin uygulanmasıdır. Biz bunları ülkeyi yönetenler ve halkımızla elde edebilirsek, ülkemizin toprakları erozyona karşı bir nebze olsun korunacaktır.''
Etkinlik, konuşmaların ardından sona erdi.
Vakıf tarafından hafta dolayısıyla yarın İzmir (Cumhuriyet Meydanı-Gündoğdu Meydanı) ve Ankara (Anıtkabir), 18 Kasımda İstanbul (Eski TÜYAP önü-Taksim Meydanı), 20 Kasımda Gaziantep (Demokrasi Meydanı-Kırkayak Parkı) ve 21 Kasımda Isparta'da (Valilik-İYAŞ) toprağa saygı yürüyüşleri gerçekleştirileceği, Erozyonla Mücadele Haftası ödül töreninin 18 Kasımda İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki toprağa saygı yürüyüşünün ardından İş Sanat binasında yapılacağı belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com