Kütahya'dan Rusya'ya çilek ihracatı

Kütahya'dan Rusya'ya çilek ihracatı
Kütahya'nın Simav ilçesinde, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının uyguladığı projeyle, bu yıl ilk kez çilek yetiştiren çiftçilerin ürünleri Rusya'ya ihraç edildi.


     İlçede en fazla çilek yetiştirilen Koyunoba köyüne giden Simav Kaymakamı Rıza Dalan başkanlığındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti üyeleri, çilek üreticileri ve ihracatçı firma yetkilileriyle görüştü.
     Köy muhtarı Ahmet Akyüz, görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, vakfın ''Bir Köye Bir Ürün'' projesi çerçevesinde köyde 30 çiftçinin 70 dekar alanda ilk kez çilek yetiştirdiğini söyledi. Çiftçilerin 50 ton elde ettikleri ürünün kilosunu 1,5 liradan sattığını belirten Akyüz, ihracattan 78 bin lira gelir elde ettiklerini anlattı.
     Merkezi Hatay'da bulunan ihracatçı Kara Ali firması yetkilisi Mehmet Ali Yeşildağ da Koyunoba'da kaliteli çilek yetiştirildiğini kaydetti. Simav'dan TIR'lara yükledikleri çilekleri Manisa'nın Alaşehir ilçesindeki tesislerine gönderdiklerini dile getiren Yeşildağ, ürünlerin İzmir Limanı'ndan Rusya'ya ihraç edildiğini belirtti.
     Yeşildağ, kalitesi, rengi, aroması ve büyüklüğünden dolayı firma olarak ''birinci sınıf'' diye nitelendirdikleri Simav'da yetiştirilen çileğin tamamına talip olduklarını bildirerek, ''Simav'da ne kadar çilek yetiştirilirse hepsini satın alarak Rusya'ya ihraç etmeyi planlıyoruz. Vatandaşın ürün bedelini de peşin ödüyoruz'' dedi.
     Vakfın yürüttüğü sosyal riski azaltma projeleri kapsamında Simav'ın Koyunoba, Kiçir ve Kızılcık köylerinde 100 dekar alanda damla sulamalı, malçlı çilek üretimi projesi uygulandığı öğrenildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com