Kütahya'dan Türkiye'ye örnek bir proje

Kütahya'dan Türkiye'ye örnek bir proje
'Mutlu Bir Toplum İçin Birlik Projesi' sayesinde 5 çocuk meslek sahibi yapılarak işe yerleştirildi.

Kütahya'da Cumhuriyet Savcısı Mehmet Boğa'nın koordinatörlüğünde başlatılan 'Mutlu Bir Toplum İçin Birlik Projesi' sayesinde 5 çocuk meslek sahibi yapılarak işe yerleştirildi.
Kütahya Valiliği, Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile iş birliğiyle Çocuk Suçları Cumhuriyet Savcısı Mehmet Boğa'nın koordinatörlüğünde yürütülen ve suç işleyen çocuklara meslek edindirmeyi hedefleyen proje ilk meyvelerini verdi. Daha önce çeşitli suçlara karışmış 5 çocuk, Mesleki Eğitim Merkezi'nde meslek sahibi yapılarak fabrikalara yerleştirildi.
Hem meslek hem de iş sahibi olan 5 çocuğun ailesiyle düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Kütahya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü İzzet Tarhan, projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek, "Projede suç işlemeyi meslek haline getirmiş çocukları 2 ay mesleki eğitime tabi tutarak suç ortamından uzaklaştırmayı hedefliyoruz. 5 çocuğumuzu elektrik ve tornacılık gibi mesleklerde eğitimden geçirdik. Meslek sahibi yaptığımız bu çocuklarımızı büyük fabrikalarda iş yerleştirdik. 18 yaş ve altındaki 5
çocuğumuzu işe yerleştireli 6 ay oldu. Bu süre zarfında çocuklarımız hiçbir suça bulaşmadı. Projenin ikinci bölümünün startını ise önümüzdeki günlerde vereceğiz. En büyük engel ve sıkıntı, bir protokol olmasına rağmen işletmelerimizin bize güvenmemesi. Yani, 'Bu çocukları işe alırsak aynı alışkanlarına devam ederler' düşüncesi ile işe almak hususunda tereddüt ediyorlar. 5 çocuğumuzu işe alan firmalara minnettarız. Maksadımız bu projeyi Türkiye'ye yaymaktır" dedi.
Evlatları çeşitli sebeplerden suça karışan A.G., S.G. ile S.Ö. de projenin hayata geçirilmesinde gayret gösteren başta Cumhuriyet Savcısı Mehmet Boğa olmak üzere bütün yetkilileri teşekkür etti.
Projenin tüm Türkiye'de uygulanması halinde suç işleyen çocuk sayısında ilk yılda yüzde 30, ikinci yılda ise yüzde 40 oranında azalma bekleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com