Kütahyalı Genç Doktora Eczacıbaşı Tıp Ödülü

Kütahyalı Genç Doktora Eczacıbaşı Tıp Ödülü
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi Kütahyalı Yasin Yılmaz, 2011 yılı Eczacıbaşı Tıp Öğrencileri Bilimsel Araştırma Ödülüne layık görüldü.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi Kütahyalı Yasin Yılmaz, 2011 yılı Eczacıbaşı Tıp Öğrencileri Bilimsel Araştırma Ödülüne layık görüldü.
Törende bir konuşma yapan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, 1959'dan bugüne değin 31 Eczacıbaşı Tıp Bilim Ödülü, 38 Eczacıbaşı Tıp Teşvik Ödülü verildiğini ve çoğu alanlarının en saygın dergilerinde yayına dönüşmüş bulunan 174 bilimsel araştırma projesine gerekli finans desteğinin sağlandığını belirterek, 'Ödüllerimize değer bulunan tüm bilim insanlarını gönülden kutlarken, tam bir gönüllülük esasıyla çalışan Bilimsel Değerlendirme Kurulu üyelerimize özverili çalışmaları nedeniyle minnetlerimizi ifade etmek istiyorum' dedi.
Yasin Yılmaz, ödünülü Ezzacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı'nın elinden aldı.
YASİN YILMAZ'IN ÖZGEÇMİŞİ
'1987 Kütahya doğumlu olan Yasin Yılmaz, 2005 yılında Kütahya Anadolu Öğretmen Lisesi'nden mezun olarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İngilizce Tıp Bölümü'nde tıp eğitimine başladı. 2007-2008 yıllarında Almanya Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Erasmus programını tamamlayan Yılmaz, 2009 yılında İsviçre Zürih Üniversitesi Beyin Cerrahisi Departmanında bir aylık seminer ve staja katıldı. 2004 yılında Tübitak tarafından düzenlenen Ulusal Biyoloji Olimpiyatları'nda ikinci aşamaya katılmaya hak kazandı. Ulusal ve uluslararası kongrelerde araştırmalarını sunma fırsatı edinmekle birlikte bir uluslararası tıp öğrenci kongresinde ödüle layık görülen Yılmaz'ın, ulusal tıp dergilerinde iki ve uluslararası tıp dergilerinde bir yayını bulunmaktadır. Türkiye genelinde yayınlanan Cerrahpaşa Öğrenci Bilimsel Dergisi'nin editörü olan Yılmaz'ın, nöropsikiyatri ve nörobilim üzerine özel ilgisi bulunmaktadır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden bu yıl mezun olmuştur.
Yasin Yılmaz'ın “Çocukluk Çağında Cinsel İstismara Uğramış Kişilere Tıp Fakültesi ve Diğer Üniversite Öğrencilerinin Tutumlarının İncelenmesi” adlı çalışmasında, çocukluk çağı istismarlarının ve istismara uğrayan bireylerin durumları, geleceğin hekimleri olan tıp fakültesi öğrencileri ve diğer üniversite öğrencilerin gözünden incelenme fırsatı bulmuştur. Tıp fakültesinden ve tıp fakültesi harici başka fakültelerden toplam 500 öğrenciye uygulanan testte, tüm öğrencilerin yarısından çoğu böyle biriyle evlenmek, evini kiralamak, komşu olmak, çocuğuna göz kulak olmasını istemek, birlikte çalışmak, yakın çevresini böyle biriyle tanıştırmak gibi hemen tüm sosyal konularda olumsuz tavır takınmıştır. Çalışma değerlendirildiğinde, preklinik öğrencilerin cinsel istismara uğramış birine karşı daha çekingen tavırları ve genel olarak tıp fakültesi öğrencilerinin diğer öğrencilere oranla daha olumsuz ve önyargılı hareketleri dikkati çekmektedir. Cinsel istismara uğrayan bireylere yapılacak psikolojik destek, yaşamakta oldukları travmayı azaltmada yardımcı olması beklenirken, geleceğin doktorları olan tıp fakültesi öğrencilerinin bu bireylere ön yargılı olması ve bu konuda olumsuz tavır takınması, üzerinde çalışılması gereken ve psikososyal olarak ele alınması gereken en önemli alanlardan biri olacaktır.'


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com