Kütahyalı hayırseverlerden Afrika'da eğitime destek

Kütahyalı hayırseverlerden Afrika'da eğitime destek
Tavşanlı'da yaşayan bir grup hayırsever tarafından Afrika'nın güneyindeki ülkelerden Malavi'de yaptırılan okul ek binası törenle hizmete girdi.
 Tavşanlı'da yaşayan bir grup hayırsever tarafından Afrika'nın güneyindeki ülkelerden Malavi'de yaptırılan okul ek binası törenle hizmete girdi. 
     Organizasyona öncülük eden Tavşanlı Sanayici ve İşadamları Derneği'nden (TASİAD) yapılan açıklamaya göre, Malavi'nin Blantyre kentinde 2010 yılında temeli atılan Bedir Koleji'nin ek binasının hizmete girmesi dolayısıyla tören yapıldı. 
     Malavi Eğitim Bakanı Dr. George Chaponda, törende yaptığı konuşmada, Bedir Türk Koleji'nin ortaya koyduğu eğitim hizmetlerinden çok memnun olduklarını ifade ederek, ''Bu ek binanın açılmasından mutluluk duyuyoruz. Türk okullarının diğer şehirlerde de yaygınlaşmasını istiyoruz. Bedir Türk Koleji girişimcilerinden benim memleketim olan beldeye de bir okul yapmalarını talep ediyorum'' dedi. 
     Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu da Malavi'nin doğal güzelliklere sahip bir Afrika ülkesi olduğunu söyledi. Bedir Koleji'nde 26 yerli ve 6 Türk öğretmenin görev yaptığını belirten Hatipoğlu, ''Bu okulda Malavi insanının Türkçe konuşması büyük bir mutluluk. 195 öğrenci mezun edildiğini ve mezunların yüzde 70'inin üniversiteye devam ettiğini öğrendim. Bu da Malavi'de gelecekte çok daha güzellikler çıkacağının göstergesi olacaktır. Bu okulun yapımı sırasında emeği geçenlere, maddi kaynak sağlayanlara ve bunların fikir babalarına gönülden teşekkür ederim'' diye konuştu. 
     Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler de insanların kardeşliğini ispatlamak amacıyla 10 bin kilometre katedip Malavi'ye geldiklerini belirterek, okulun mezunlarının gelecekte ülkeye çok şey katacağına inandığını söyledi. 
     TASİAD Başkanı İsmail Güleç de ek binanın hizmete girmesiyle kolejin 300 olan öğrenci kapasitesinin 800'e yükseldiğini belirtti. 
     Okul ek binası, konuşmaların ardından hizmete açıldı. 
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com