Kütahyalı Öğrenciler Almanya Yolcusu

Kütahyalı Öğrenciler Almanya Yolcusu
Kütahya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü öğrencileri güneş pilleri hakkında eğitim almak için Almanya’ya gidiyor.
Kütahya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü öğrencileri Avrupa Birliği hayat boyu öğrenme Leonarda Da Vinci mesleki eğitim  programında güneş enerjisi hakkında ayrıntılı eğitim almak için Almanya yolcusu.
Yenilenebilir enerjinin günümüzde öneminin giderek artmasına karşı Kütahyalı öğrenciler kendilerini bu alanda geliştirmek istiyor. Hazırladıkları güneş pillerini önce deneme ölçümlerini yapıyorlar. Ardından bilgisayar ortamında güneşten elde ettikleri doğru gerilimi bilgisayarda alternatif akıma çevirip devre çiziyorlar.
Haziran ayında 16 öğrenci ve öğrencilere nezaret etmek üzere 3 öğretmen bir aylığına Almanya’ya gidecek. Konu ile ilgili gazetemize açıklama yapan Kütahya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Atölye Şefi ve Proje Koordinatörü Mustafa Özünlü Avrupa Birliği hayat boyu öğrenme Leonardo Da Vinci projeleri kapsamında öğrencilerinin Almanya’ya gideceklerini ve staj yapacaklarını söyledi. 
Özünlü sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu stajda öğrencilerimiz şu anda bizim elimizde uyguladığımız güneş  pillerini orda Almanya’daki uygulamalarını görecekler. Yani Almanya’daki evlerde bunlar nasıl takılıyor. Teknolojide nasıl kullanılıyor. Alternatif akım olarak bunlar nasıl şebekeye satılıyor gibi bütün kafalarındaki problemleri teknolojik olarak uygulayarak orda bir ay kalarak geri dönecekler. Yaklaşık 16 öğrenci 3 tane öğretmenle bir ay kalınacak Almanya’da. Güneş pillerinin yani yenilenebilir enerjinin ülkemiz için önemi çok büyük. Eğer biz yenilenebilir enerjiyi güneş enerjisini veya rüzgar enerjisini kullanabilirsek yeni santraller yapmadan daha büyük elektrik kaynağına sahip olabileceğiz. Endüstri Meslek Liseleri teknolojilere daha çok adapte olabilmeleri için yurt dışında bu tür stajları sürekli yapmaları gerekiyor. Eğer bu stajlarını verimli yaparsa öğrencilerimiz şu anda yeni elde edilen hakkımızla europass belgesi elde etmiş olacaklar. Tabi buda çok sevindirici bir haber. Europass dediğimiz belge öğrencimizin Avrupa Birliği’nde her hangi bir ülkede direk işe girebilmesi için gereken yararlı belge halinde.”dedi.
Okul Müdürü Yüksel Kaçmaz ise  Kütaya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin koordinatör okul olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:
“Okulumuzda 2006 - 2012 yılları arasında 12 tane proje ile 380 bin Euro’luk proje yapılmıştır. Bu projeler ile 40 öğretmen ve 100’e yakın öğrenci faydalanmış durumda. Öğrencilerin mesleki eğitimine katkı sağlayan bu Avrupa Birliği projelerinin devamında kalifiye eleman ihtiyacı ve Avrupa Birliği tarafından sertifikalandırılan öğrenciler sayesinde öğrencilerin iş bulma imkanı daha da arttırılmıştır.”dedi.
Öğrenciler Almanya’daki stajın ardından alacakları europass belgesiyle Avrupa Birliği ülkelerinde teknik eleman olarak çalışabilecekler.  Yurt dışına hiç çıkmamış örencilerden oluşan Almanya yolcusu öğrenciler heyecanlı olduklarını ifade ettiler. “AlmanyaDya gideceğimiz için çok heyecanlı ve mutluyuz.Almanya’da göreceğimiz eğitimlerin ardından, belirli sertifikalar alacağız. Ve bu sertifikalar bizim işe girmemiz açısından çok işe yarayacak. 
Almanya’ya gidip orada güneş pilleri hakkında büyük bir bilgi alacaz. Orada elektrikçilerle çalışacağız. Almanya’ya gideceğimiz için Almanca kursu gördük çok iyi oldu bizim için. Verimli oldu.”
16 öğrenci ve 3 öğretmen Haziran 2013 tarihinde bir aylığına Almanya’ya hareket edecekler.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com