Kütahya'nın beldeleri arasında ilk arıtma tesisi Öreylerde

Kütahya'nın beldeleri arasında ilk arıtma tesisi Öreylerde
Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Öreyler beldesinde inşaatına geçen yıl başlanan günde 300 ton su arıtma kapasiteli tesis açılışı için gün sayıyor.

400 haneli Öreyler beldesinin MHP’li Belediye Başkanı Özden Akçay, 220 bin liraya inşa edilen çevreci tesisin bedelinin yarısının Çevre Bakanlığından hibe olarak, yarısının da belediyenin öz kaynaklarından karşılandığını bildirdi.
Başkan Akçay, günde ortalama 300 ton civarında su arıtma kapasiteli tesisin hizmete açılması için baharın gelmesini beklediklerini bildirdi. Tesiste arıtılarak temiz hale getirilecek su ile bölgedeki 400 dönüm tarım alanının sulanacağını dile getiren Başkan Akçay, proje kapsamında çevresel etkiye çok büyük katkı sağlayacaklarını söyledi.
Başkan Akçay, “Arıtacağımız günlük 300 ton civarındaki temiz suyu tesisin hemen yanı başından geçen Öreyler Çayına bırakacağız. Buradan da vatandaşlarımız arazilerini sulayacak. Öreyler Çayımız şu andaki konumu itibariyle maalesef tüm bölgenin kanalizasyonu taşıyan açık kanal durumunda. Hem Çayımızı temizleyeceğiz, hem de temiz su ile vatandaşlarımız bölgedeki 400 dönüm civarındaki arazisini arıtılmış temiz su ile sulayacak. Ayrıca Çaysimav Çayı biraz daha ileride Simav Çayına karışıyor. Böylece Öreyler Çayının aktığı Simav Çayı’da büyük bir kirlilikten kurtulmuş olacak” şeklinde konuştu.

ARITILACAK SU ÖREYLER ÇAYINA HAYAT VERECEK
Beldesinin atık sularının doğrudan Öreyler Çayına boşaltıldığını ifade eden Başkan Akçay, “Beldemize yakın bir yerden geçen Öreyler Çayı bölgenin tüm kanalizasyonunu taşıyan açık kanal durumunda. Arıtma Tesisimizin devreye germesiyle arıtılan sudan birinci ve ikinci kalitede su elde edilmeye başlanacak. Modern teknoloji ile arıtılıp temiz hale getirilen su ise Öreyler Çayına verilerek, suyun kalitesinin artması sağlanacak. Böylece Öreyler Çayının aktığı Simav Çayı’da büyük bir kirlilikten kurtulmuş olacak” dedi.

MİNİ ÖLÇEKLİ TESİSİN ARITIM AŞAMALARI
Öreyler beldesinin atık suları, yağmur kanallarından farklı, ayrık kanal sistemiyle toplanarak Öreyler merasındaki tesise taşınıyor. Gelen atık su kaba ve ince ızgaralar ile kum tutucularından oluşan ön arıtma ünitesinden geçtikten sonra, yüzen ve askıdaki katı maddeler bertaraf ediliyor. Aktif çamurdan ayrışıp temizlenmiş olarak Öreğler çayına verildikten sonra vatandaşlar tarım alanlarını sulayacak.
Köy halkından Rafet Yoldaş (70),”Arıtma tesisi sayesinde bölgede bulunan 400-500 dönüm tarım alanı temiz su ile sulanacak. Geleceğimizi kurtaran başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.
Mikail Öktem (46), “Kütahya’nın beldeleri arasında ilk arıtma tesisinin beldemizde olmasının onur ve gururunu yaşıyoruz. Bize temizlenmiş ve arıtılmış su ile sağlıklı ürünler yetiştirme olanağı sağlayan başkanımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Neslihan Okur (56) isimli ev hanımı, “Var mı bizim başkanımız gibi çevreci. Kimsenin aklına gelmeyen arıtma tesisi bizim başkanımızın aklına geldi. Allah yolunu da bahtını da açık etsin” dedi.
Neşe Turan (61), “Arıtma tesisimizin açılışını sabırsızlıkla bekliyoruz. Yıllardır evsel atıklar yüzünden kirlenmiş çayımızın suyunu kullanarak ürün yetiştiriyorduk. Şimdi kurulan arıtma tesisimizin temizlediği temiz su ile sebze ve meyve yetiştirip gönül rahatlığı ile tüketebileceğiz. Allah kendisinden razı olsun. Başkanımız hem gariban dostu, hem de çevre dostudur” diye konuştu. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com