Kütahya'nın 'Dev' Hayali

Kütahya'nın 'Dev' Hayali
Kütahya Belediye Meclisi dev proje için Belediye Başkanı Mustafa İça'ya yetki verdi. Zafer Meydanı'na yapılması düşünülen devasa şehir meydanı için Mustafa İça, gerekli plan ve projelerin uzmanlar tarafından hazırlandığını söyledi. Devasa şehir meydan

Kütahya Belediye Meclisi dev proje için Belediye Başkanı Mustafa İça'ya yetki verdi. Zafer Meydanı'na yapılması düşünülen devasa şehir meydanı için Mustafa İça, gerekli plan ve projelerin uzmanlar tarafından hazırlandığını söyledi. Devasa şehir meydanının yapılabilmesi için Zafer Meydanı genişletilecek. Zafer Meydanının genişletilebilmesi için Kütahya Valiliği'nin, Belediyesi'nin ve Atatürk İlköğretim Okulu'nun yıkılması gerekiyor.
03 Eylül Cuma günü konuyu Belediye Meclisi'nde tartışmaya açan Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, yapılması düşünülen şehir meydanın sade olmasına, insanların aileleri ile birlikte güzel vakit geçirebilecekleri bir alan olmasına ve şehir meydanın altında iki katlı bir otoparkın olmasına dikkat edeceklerini söyledi.
Yapılması düşünülen şehir meydanın ana arterleri konusunda Mimarlar Odası Erkan Morkoç ile Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça arasıda kısa süreli tartışma yaşandı. Erkan Morkoç yapılması düşünülen şehir meydanını Kütahya'ya bağlayacak ana arterlerin belirlenmesinden sonra meydanın plan ve projesinin hayata geçirilmesini isterken, Mustafa İça ise ana arterlerden önce meydanın plan ve projesinin hazırlanması gerektiğini savundu.
Yaşanan kısa süreli tartışmadan sonra Meclis üyeleri mevcut vazo yerine yapılması planlanan şehir meydanın tam göbeğinde devasa görünümlü bir vazonun yapılması gerektiğini belirttiler. Bunun üzerine Mustafa İça Kütahya'nın kuruluşun ve kurtuluşun kenti olduğuna dikkat çekerek vazo ile üç komutan anıtı arasında bir tercih yapılması gerektiğini vurgulayarak;' Vazo tabiki olacak ama vazo ile üç komutan anıtın orantılı olmasına dikkat etmemiz gerekiyor'dedi.
Meclis üyeleri vazonun Kütahya ile bütünleştiğini vazonun yeni yapılacak meydanın göbeğinde devasa boyutta olması gerektiğini özellikle belirttiler.
Şehir meydanın projesi ile yapım aşaması ile ilgili kesinleşen bir planın olmadığını özellike belirten İça, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Şehirler, meydanları ile varola gelmişledir. İlimizde görüldüğü gibi bir şehir meydanı eksikliği var. Bizde bunu gördük ve böyle bir projenin başlayabilmesi için siz üyelerden yetki istedik. Sizde gereken yetkiyi verdiniz. Yapmayı düşündüğümüz şehir meydanın altında iki katlı otopark olacak, meydanda yapılacak işyerlerininde oldukça az ve sade olmasına dikkat edeceğiz meydanı işyeri konumuna getirirsek meydan olmaktan çıkar. Bu konuyu mimarlarımızla, şehir planlayıcılarımızla, sivil toplum örgütleriyle ve halkla enine boyuna tarştıktan sonra son şeklini vererek inşaa etmeyi düşünüyoruz.'
Konuyu meclis üyelerinin oyuna sunan Mustafa İça, yapılması düşünülen devasa meydan için Kütahya Belediye Meclisi'nden evet oyu aldı. Önümüzdeki süreçte meydan ile ilgili plan ve projerlerin netleşebilecğide İça, tarafından belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com